Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Nowe rozporządzenie rządu ws. obostrzeń

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia dotyczącego obostrzeń, jakie wprowadzono w związku z epidemią koronawirusa. Uregulowano m.in. kwestię odbywania kwarantanny po przyjeździe do Polski.
Share
Koronawirus w Polsce. Nowe rozporządzenie rządu ws. obostrzeń
Koronawirus w Polsce. Nowe rozporządzenie rządu ws. obostrzeńŹródło: Getty Images
d1t2nts

Nowymi przepisami uzupełnione zostało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. Uwzględniono w nim ograniczenia, nakazy i zakazy w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wśród zmian zamieszczonych w piątek w Dzienniku Ustaw znalazły się regulacje odnoszące się do kwarantanny.

Decyzją rządu osoby, które przekroczą polską granicę, nie będą już musiały odbywać dziesięciodniowej izolacji. Konieczne będzie jednak posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie wykonać trzeba w ciągu 48 godzin przed momentem przekroczenia granicy.

Z obowiązku przejścia kwarantanny zwolnieni są od teraz m.in. członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych i członkowie sztabu szkoleniowego, a także sędziowie sportowi, którzy wracają do Polski z zawodów organizowanych przez międzynarodową federację.

d1t2nts

Zobacz też: Obostrzenia znikną wraz ze szczepieniami? Gowin: to na pewno będzie bodziec

Koronawirus w Polsce. Zmiany w hotelach i szczepieniach

W rozporządzeniu wprowadzono też zmiany w funkcjonowaniu hoteli. Dzięki nowym przepisom z ich usług korzystać mogą osoby realizujące projekty inwestycyjne oraz sędziowie sportowi i kontrolerzy antydopingowi. Dodano również dziennikarzy, którzy muszą pracować poza miejscem zamieszkania.

d1t2nts

Nowelizacja uściśla także zasady i etapy szczepień na koronawirusa. Zgodnie z opublikowanymi przepisami w pierwszym etapie zaszczepić będą mogły się również osoby będące pacjentami hospicjów domowych i placówek zapewniających całodobową opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub w podeszłym wieku.

Do pierwszego etapu Narodowego Programu Szczepień dopisano też osoby cierpiące na stany zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Wśród nich wyszczególniono pacjentów dializowanych, z chorobą nowotworową w trakcie leczenia do roku (od dnia ostatniej hospitalizacji do dnia podania pierwszej dawki szczepionki), czy w trakcie przewlekłej wentylacji mechanicznej lub po przeszczepieniu komórek, tkanek i narządów. Osoby te muszą być urodzone po 1961 r.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 stycznia 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1t2nts

Podziel się opinią

Share
d1t2nts
d1t2nts
Więcej tematów