Koronawirus w Polsce. Nowa nadzieja. Osocze z krwi osób wyleczonych jest już podawane chorym na COVID-19

Pacjentka ze Szczecina jako pierwsza w Polsce otrzymała osocze z krwi osoby wyzdrowiałej z COVID-19. W jej przypadku zawiodły wszelkie inne terapie. To właśnie przeciwciała z krwi ozdrowieńców mogą pomóc osobom odpornym na inne sposoby leczenia koronawirusa.

Koronawirus w Polsce. Nowa nadzieja. Osocze z krwi osób wyleczonych jest już podawane chorym na COVID-19
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
Tomasz Molga

24.04.2020 | aktual.: 24.04.2020 13:48

- Pacjentka, której przetoczono osocze, jest w ciężkim stanie. Od dłuższego czasu wymaga intensywnej opieki medycznej, a lekarze wyczerpali już wszystkie możliwości, także leczenia eksperymentalnego, nie uzyskując zadowalającej poprawy - poinformował w czwartek prof. Miłosz Parczewski ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Lekarze w napięciu obserwują, jak będzie wyglądał stan kliniczny chorej w najbliższych dniach.

Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, taką terapię zastosowano w dwóch innych przypadkach. Osocze z krwi osób wyleczonych podano pacjentom w Warszawie i Lublinie, podaje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Jego dyrektor, prof. Piotr Radziwon, koordynuje akcję pobierania krwi od ozdrowieńców. W Polsce jest już 1944 osób wyleczonych z COVID-19, to właśnie potencjalni dawcy, którzy mogą ratować życie chorym.

- Dotąd mieliśmy siedem pobrań krwi. W piątek planowane są jeszcze trzy. Stad apel do osób, które wyzdrowiały, aby zgłaszać się do centrów krwiodawstwa w swoich regionach - mówi prof. Piotr Radziwon.

COVID-19. Terapia osocze z krowi ozdrowieńca. Jak to działa?

Dawcą osocza może zostać osoba, która przebyła zakażenie koronawirusem i minęło przynajmniej 14 dni od ostatniego ujemnego wyniku na obecność SARS-CoV-2.

Jak wyjaśnia profesor Radziwon, od dawcy pobierane jest 600 ml krwi. Następnie jest ona poddana naświetlaniu promieniami ultrafioletowymi, które niszczą ewentualne patogeny wirusa i jego materiał genetyczny. W krwi pozostają jednak przeciwciała wytworzone przez organizm wyleczonego, te które wcześniej zwalczyły infekcję. Preparat jest podawany w dawkach po 200 ml. Po transfuzji przeciwciała rozpoczynają walkę w organizmie nowego pacjenta.

Według doniesień naukowców Chin, terapia jest skuteczna wobec koronawirusa. Na masową skalę stosują ją szpitale w USA. W niektórych przypadkach stan chorych poprawiał się w ciągu trzech dni. Taki sposób leczenia był już wykorzystywany podczas poprzednich epidemii, właśnie w sytuacji, kiedy nie było jeszcze opracowanych skutecznych leków.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
koronawirusozdrowieńcykrwiodawstwo
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (201)