Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych przypadkach
Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia o sytuacji związanej z epidemią koronawirusa w Polsce. Jak czytamy w komunikacie, od ostatniego raportu stwierdzono 680 nowych przypadków. Zmarło też 6 osób.
680 nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w Polsce od raportu z poniedziałku. To kolejny rekord jeżeli chodzi o dzienną liczbę stwierdzonych zakażeń.
Nowe przypadki zakażeń to osoby z województw: śląskiego (222), wielkopolskiego (94), małopolskiego (88), mazowieckiego (49), dolnośląskiego (47), podkarpackiego (41), łódzkiego (39), świętokrzyskiego (26), pomorskiego (17), podlaskiego (15), zachodniopomorskiego (15), lubelskiego (8), opolskiego (7), lubuskiego (5), warmińsko-mazurskiego (4) i kujawsko-pomorskiego (3).
"Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 83-M Kraków, 90-K Racibórz, 78-M Gliwice, 60-M Łańcut, 87-K Przemyśl, 91-M Poznań" - czytamy w komunikacie Ministersywa Zdrowia. Jak dodaje resort, większość osób miała choroby współistniejące.
Koronawirus w Polsce. Blisko 100 tys. osób na kwarantannie
Od wybuchu epidemii w Polsce stwierdzono 48 149 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1738 pacjentów. Według danych z Ministrostwa Zdrowia, walkę z wirusem wygrało już 35 056 chorych. Pod respiratorem jest 65 osób.
Specjalistycznej pomocy w szpitalach potrzebuje 1859 zakażonych. Na kwarantannę odesłano blisko 100 tys. osób. Pod nadzorem epidemiologicznym znajduje się 8500 ludzi.
Koronawirus w Polsce. Najgorzej na Śląsku. Mogą wrócić obostrzenia
Na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w trzech powiatach województwa śląskiego mogą zostać wprowadzone konkretne obostrzenia. - Chodzi o zmniejszenie liczby osób w restauracjach czy sklepach. To może objąć także zmniejszenie liczby gości weselnych - mówił Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik wspomniał także o częstszych kontrolach służb sanitarnych. - Sanepid może pojawić się na weselach zarejestrowanych, ale także na tych, które zarejestrowane nie są - podkreślił.
Jak dodał, zwiększone mogą zostać kary dla klientów sklepów oraz samych sklepikarzy. - Każdego z nas obowiązuje dystans i maseczka. Nie ma wyłączeń dla nikogo. To, co podkreślał minister zdrowia, nie ma choroby, która zwolniłaby nas z noszenia zasłony ust i nosa - mówił Andrusiewicz, który odniósł się tym samym do słów prezydenta Andrzeja Dudy.
Andrusiewicz zapewnił, ze wzrost liczby zakażeń, który obserwujemy, to nie jest druga fala epidemii. - W całej Europie obserwujemy takie falowanie. W Polsce to nie jest kolejna fala zakażeń - tłumaczył rzecznik resortu zdrowia.
Koronawirus w Polsce. Najważniejsze informacje
Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię.
W Polsce wprowadzony został IV etap odmrażania gospodarki. Od 30 maja przestał obowiązywać nakaz noszenia maseczek "na świeżym powietrzu". Warunkiem jest zachowanie odpowiedniego odstępu od innych przechodniów. Obowiązek noszenia maseczki ochronnej został utrzymany w sklepach, kościołach i komunikacji miejskiej.