Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: składam rezygnację
Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił, że podaje się do dymisji. Dzień wcześniej zrezygnował jego zastępca, wiceminister Janusz Cieszyński. Szef resortu poinformował też o zmianie systemu walki z koronawirusem.
18.08.2020 | aktual.: 18.08.2020 16:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Minister zdrowia podał się do dymisji. Łukasz Szumowski na specjalnie zwołanej konferencji najpierw poinformował o zmianie systemu walki z koronawirusem. Później ogłosił, że idzie w ślady jednego ze swoich zastępców, który w poniedziałek zrezygnował z zajmowanego stanowiska.
- Nigdzie nie znikam, nie odchodzę. Pozostaję posłem, będę pełnił funkcje publiczne. Wracam do zawodu - powiedział Szumowski.
Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: składam rezygnację
Ustępujący minister stwierdził, że rozmowy o jego rezygnacji toczyły się od wielu, wielu miesięcy. - Umowa dżentelmeńska między mną i panem premierem, panem prezesem była taka, że mam dokończyć parę spraw ważnych dla Polski - powiedział Szumowski.
Szumowski podkreślił, że na jego rezygnację nie wpłynęły żadne naciski polityczne. Jak wyjaśniał, decyzja jest motywowana m.in. względami osobistymi.
Łukasz Szumowski zrezygnował. Minister zdradził kulisy dymisji
Polityk zdradził, że chęć odejścia z resortu sygnalizował już od dawno, ale wtedy pojawiła się epidemia. - Powiedziałem, że pozostaję na stanowisku i dopóki będzie to konieczne, będę pełnił tę funkcję - powiedział minister, dodając, że zostawia resort z przygotowaną nową strategią walki z koronawirusem.
Na początku konferencji Szumowski poinformował, że zespół, który powołał, właśnie zakończył pracę nad modyfikacją systemu przeciwdziałania epidemii. - Zespół przekazał rekomendację, jak zmodyfikować system, który opracowaliśmy - przekazał minister.
Wśród postulowanych zmian jest zwiększenie uprawnień lekarzy rodzinnych. Będą oni mieć większy wpływ na kierowanie pacjentów na testy na obecność koronawirusa. Kolejne punkty to sieć ambulatoriów dla osób z objawami choroby oraz więcej laboratoriów diagnostycznych. W tej chwili jest ich 190. Modyfikacji ulegnie też sieć szpitali jednoimiennych.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl