Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o testach i zaopatrzeniu szpitali

Koronawirus w Polsce. - Gdybyśmy nic nie zrobili, osób zakażonych dziś byłoby ponad 8,5 tys. - mówił z mównicy sejmowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Przekazał informację dotyczącą zaopatrzenia szpitali.
Share
Łukasz Szumowski w Sejmie
Łukasz Szumowski w SejmieŹródło: PAP
d3c0hf9

Koronawirus w Polsce. Cały czas wzrasta liczba osób zakażonych. Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych przypadkach. Łukasz Szumowski tłumaczył w Sejmie, ile sprzętu sprowadzono do Polski i jak wygląda rozprowadzanie go do poszczególnych szpitali.

Minister zdrowia odpowiadał na pytania posłów. Mówił o przetargu unijnym, który został ogłoszony 28 lutego. Szumowski tłumaczył, że 12 marca przetarg częściowo anulowano, a 24 marca ogłoszony został sukces. - Nadal jednak nie są podpisane nawet umowy na ten sprzęt, a termin dostaw środków ochrony osobistej z tego przetargu niestety są nieznane - mówił. - Ale epidemię mamy tutaj i teraz - dodał Szumowski.

- Wiem, że w wielu miejscach brakuje sprzętu, dlatego szukamy go i kupujemy na całym świecie - mówił minister zdrowia. - Przekazaliśmy 7 mln 240 tys. maseczek, ponad 2 mln rękawiczek, ponad 400 tys. litrów płynu do dezynfekcji. Kupiliśmy 165 respiratorów, a ponad 1000 jest zakontraktowanych - tłumaczył.

d3c0hf9

- Mamy też zakontraktowane kolejne 31 mln maseczek, 28 mln masek hepa, 14 mln rękawiczek, 855 tys. kombinezonów i 1 mln 250 tys. gogli - powiedział.

Koronawirus w Polsce. Testy nie są wykorzystywane

Szumowski podkreślił, że nie są w pełni wykorzystywane możliwości robienia testów. Stwierdził, że wykonuje się ich ok. 6 tys. na dobę, a możliwości laboratorium są większe i wynoszą 8 tys. - To nie minister zdrowia decyduje, kto ma zrobione testy - mówił w Sejmie.

- W tej chwili mamy redukcję zakażeń na poziomie 24,5 proc. Żebyśmy mogli zatrzymać tę epidemię, musimy mieć powyżej 50, a nawet 60 proc. Musimy robić wszystko, by nadal redukować poziom zakaźności - przekonywał Szumowski. Podkreślił jednocześnie, że "gdybyśmy nic nie zrobili, nie wprowadzili drakońskich działań", osób zakażonych dziś byłoby ponad 8,5 tys.

Śledź na żywo: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje - relacja

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3c0hf9

Podziel się opinią

Share
d3c0hf9
d3c0hf9
Więcej tematów