Trwa ładowanie...
d2e802e

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o stanie epidemii: "Łatwo zapomina się horror tamtych dni"

Koronawirus w Polsce. - Łatwo zapomina się horror tamtych dni - mówił Łukasz Szumowski o początkach epidemii w kraju. - Dzięki dyscyplinie wszystkich Polaków i ciężkiej pracy medyków sytuacja epidemiczna w Polsce jest jedną z lepszych w Europie i na świecie - podkreślił.
Share
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia Łukasz SzumowskiŹródło: Mateusz Wlodarczyk / Forum
d2e802e

Koronawirus w Polsce. - Pamiętam, jak walczyliśmy zębami i pazurami o dostawę każdego towaru, jak walczyliśmy na każdym rynku. Pamiętam nocne rozmowy z dyrektorami o przekształcaniu szpitali na jednoimienne. Ta akcja przebiegła bardzo sprawnie - mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- W marcu decydowaliśmy o tym, jak najszybciej zabezpieczyć system zdrowia, o to by polskie fabryki produkowały środki dezynfekcyjne. Przygotowaliśmy 11 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem - mówił szef resortu zdrowia. Podkreślił, że Polska reagowała w odpowiednim momencie. - Obiecaliśmy i zrobiliśmy. W Polsce mamy 28 zgonów na milion mieszkańców - podsumował.

Podkreślił, że "uniknęliśmy tego, że żaden medyk w Polsce nie musiał wybierać, kto ma żyć". - Żaden medyk w Polsce nie musiał wybierać kogo leczyć a kogo nie. Dzięki ciężkiej pracy i dyscyplinie Polaków udało się uniknąć scenariusza lombardzkiego, hiszpańskiego, francuskiego - mówił Szumowski.

d2e802e

Wcześniej o epidemii w Polsce mówił premier Mateusz Morawiecki. - Spadł na nas nieoczekiwany kryzys, na który nikt na świecie nie był gotowy. Staliśmy wobec wielkiej niewiadomej, a decyzje musiał być podejmowane dynamiczne - powiedział. - Początek pandemii był czasem, kiedy potrzebowaliśmy jedności. Wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą zapraszaliśmy do rozmów opozycję, ekspertów i inne grupy - powiedział. Jednocześnie zarzucił opozycji, że nie chciała współpracować z rządem i podziękował Łukaszowi Szumowskiemu.

Koronawirus w Polsce. Najnowsze informacje Ministerstwa Zdrowia

107 nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w Polsce od popołudniowego raportu z poniedziałku 1 czerwca. Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (53), wielkopolskiego (33), opolskiego (10), zachodniopomorskiego (4), dolnośląskiego (2), podlaskiego (2), lubuskiego (2) i pomorskiego (1).

d2e802e

Zmarło też kolejne 7 osób. Jak informuje resort zdrowia są to: 84-letni mężczyzna z Raciborza, 62-letnia kobieta, 77-letni mężczyzna, 59-letnia kobieta, 64-letni mężczyzna, 70-letnia kobieta ze Zgierza oraz 86-latek. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące. Jedna osoba została usunięta z wykazu. "Z uwagi na usunięcie przez WSSE w Krakowie 1 przypadku zakażenia, usuwamy go" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Od wybuchu epidemii w Polsce stwierdzono 24 271 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 1081 pacjentów. Jak informuje resort zdrowia, z koronawirusem wygrało też 11 726 osób. W szpitalach pozostaje blisko 2200 pacjentów.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2e802e

Podziel się opinią

Share
d2e802e
d2e802e
Więcej tematów