Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o rygorach. Polska podzielona na "czerwone", "żółte" i "zielone" powiaty

Koronawirus w Polsce. - Musimy się otrząsnąć - powiedział na konferencji prasowej Łukasz Szumowski. Minister zdrowia przekazał, że od soboty w niektórych powiatach będą obowiązywały większe rygory.

Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski o rygorach. Polska podzielona na "czerwone", "żółte" i "zielone" powiatyŹródło: YouTube
d43psxc
d43psxc

- Chcemy, w tych powiatach, w których jest największy wzrost zakażeń, wprowadzić znowu obostrzenia, a tam, gdzie jest nieco mniej zakażeń, czyli w obszarach "żółtych" - rygory wprowadzić w mniejszym zakresie i stopniu - powiedział minister.

Poniższa mapa przedstawia "zielone", "czerwone" i "żółte" obszary. Czerwone to m.in. woj. wielkopolskie, małopolskie, łódzkie, śląskie, podkarpackie. Ten podział będzie obowiązywał od soboty. Dane dot. zakażeń w strefach czerwonych mają być na bieżąco aktualizowane.

- Zidentyfikowaliśmy 19 powiatów, w których wzrosły liczby zakażonych osób. W związku z tym wprowadzamy w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń. W tzw. powiatach czerwonych (9 powiatów) wprowadzamy obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej - mówił szef resortu. Łukasz Szumowski dodał, że "wymazywane są ogniska".

d43psxc

"Czerwone" powiaty: ostrzeszowski, nowosądecki, Nowy Sącz, wieluński, pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski. "Żółte": wieruszowski, Jastrzębie Zdrój, jarosławski, Żory, kępiński, przemyski, cieszyński, pińczowski, oświęcimski i Przemyśl.

Koronawirus w Polsce. Większe ograniczenia dla niektórych powiatów

500, a nawet 700 - tylu przypadków dziennie, jak stwierdził minister, można się spodziewać - podkreślił Szumowski. Dodał: - Musimy się otrząsnąć.

Szumowski zaznaczył, że "nie ma przeciwwskazań do niezakrywania ust i nosa, są przyłbice". Zaznaczył, że noszenie maseczek obowiązuje w całym kraju. - Apeluję do wszystkich Polaków o przestrzeganie reżimu sanitarnego, zachowanie dystansu społecznego i zasłanianie ust i nosa, aby uniknąć zwiększenia obostrzeń. Otrząśnijmy się z beztroski - stwierdził.

Wiceminister Janusz Cieszyński zabrał głos po ministrze Łukaszu Szumowskim. - Przytłaczająca większość powiatów jest koloru zielonego. Chcemy, by cała mapa była zielona - podkreślił. - Do konsultacji skierujemy: noszenie maseczek, ograniczenie miejsc siedzących w komunikacji, ograniczenie liczby osób na uroczystościach - dodał.

d43psxc

- Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczone zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej - do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel - mówił Cieszyński.

- W "czerwonych" powiatach obowiązywać będzie zakaz organizacji targów, wydarzeń kulturalnych, zamknięte będą siłownię, kina i sanatoria, a wydarzenia sportowe odbywać będą się bez udziału kibiców.

Koronawirus w Polsce. Nie możesz nosić maseczki? Będziesz musiał mieć zaświadczenie

Czy ktoś powinien przeprosić Polaków za słowa premiera, że wirus latem jest słabszy? - zapytał ministra dziennikarz. Szumowski odpowiedział mu, że "redaktor nie ma dostępu do raportów, do których dostęp ma minister i premier".

d43psxc

- Szkoły od 1 września mają ruszać. Nie wiemy, jaka będzie sytuacja epidemiczna w danych powiatach - mówił Szumowski w odpowiedzi na pytania mediów.

- Na dzisiaj 60 łóżek respiratorowych w szpitalach jednoimiennych jest zajętych - poinformował Cieszyński. Szumowski dodał, że czynnik "R", czyli reprodukcji wirusa, wzrósł.

- Jeśli ktoś nie może nosić maski, konieczne będzie zaświadczenie medyczne - powiedział Cieszyński. Na razie nie planuje się zamykania granic w Polsce ani wprowadzania kwarantanny dla osób, wracających z zagranicy. - Rozważamy wprowadzenie przeprowadzania testów tym, którzy wracają z zagranicy - powiedział Szumowski.

d43psxc

Koronawirus z Polsce i na świecie. Zobacz mapę. Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43psxc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43psxc
Więcej tematów