Trwa ładowanie...
d16bo9d

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna dla wracających z Hiszpanii? "Tylko to nas powstrzyma"

- Jadę! - tak mówi nam młody Polak, który ma zaplanowane wakacje w Barcelonie. W Hiszpanii dziennie przybywa ostatnio co najmniej dwa tysiące nowych zakażeń koronawirusem. Nasz rozmówca nie boi się i mówi, że "tylko obowiązkowa kwarantanna może go zatrzymać". A taką opcję po rekordach zakażeń w Polsce analizuje właśnie nasz rząd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Hiszpanii. Możliwa kwarantanna dla powracających do Polski
Koronawirus w Hiszpanii. Możliwa kwarantanna dla powracających do Polski (Getty Images)
d16bo9d

658 w sobotę, 657 w piątek, 615 w czwartek. W Polsce padają rekordy zakażeń koronawirusem.

W czwartek, jeszcze przed ogłoszeniem informacji o pierwszym rekordzie Piotr Mueller, rzecznik rządu, w rozmowie z RMF FM zapowiedział, że rząd rozważa ograniczenia dla wjeżdżających do Polski. Mieliby oni odbyć 14-dniową obowiązkową kwarantannę. W "DGP" wyjaśniał, że rząd analizuje obecnie sytuację w innych krajach. "Na posiedzeniach rządu i zespołu zarządzania kryzysowego jest rozpatrywany wariant przywrócenia kwarantanny powrotnej w przypadku niektórych krajów. Pod uwagę brana jest np. Hiszpania" - podkreślił Mueller.

A już po podaniu informacji o rekordowym wzroście zakażonych koronawirusem w Polsce premier Mateusz Morawiecki poinformował: - W sprawie ewentualnej obowiązkowej kwarantanny szczególnie analizujemy przypadek Hiszpanii.

d16bo9d

Koronawirus. Podróże a kwarantanna

W mediach społecznościowych od kilku dni Polacy zadają pytania Polonii mieszkającej w Hiszpanii - przyjeżdżać, czy nie? Czy jest bezpiecznie? Chcą lecieć do Hiszpanii, bo od dawna mają tam zaplanowane wakacje. W komentarzach miejscowi często sugerują, by ci dokładnie przemyśleli przyjazd wyjaśniając, że sytuacja naprawdę jest trudna.

Rozmawiamy z Polakiem, który chce lecieć do Hiszpanii. Wiktor ma wykupione bilety lotnicze do Barcelony na 19 sierpnia. Poleci?

- Lecę! - odpowiada nam bez zastanowienia. - Nie ma się czego obawiać. Lecę z grupą znajomych, wszyscy jesteśmy młodzi - dodaje. Kiedy mówimy mu o planach wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla podróżujących do Polski z Hiszpanii, mówi: - Wtedy nie polecimy. To jedyne, co może nas powstrzymać.

Podróż z Hiszpanii do Polski. "Zastanawiamy się"

W drugą stronę - z Hiszpanii do Polski - podróż planuje Anna. Ma lecieć z dwójką małych dzieci, więc długo zastanawiała się nad kupnem lotu. - Zrobiłam to w dniu kiedy zniesiono kwarantanny bo inaczej nie byłoby sensu lecieć żeby się zamknąć z dziećmi na dwa tygodnie - mówi WP. I liczy na to, że ta kwarantanna nie powróci, bo będzie wtedy musiała przemyśleć podróż do Polski. Na razie zakłada, że kwarantanny nie będzie, wtedy poleci.

d16bo9d

- Para moich znajomych ma przylecieć w odwiedziny we wrześniu, ale na razie nie kupili jeszcze biletów, bo boją się, co będzie z granicami i obostrzeniami. To samo z moją rodziną - siostra i mama miały zaplanowany przyjazd w podobnym czasie, ale na razie jest to wstrzymane - dodaje.

W Hiszpanii sprawa wygląda następująco: łącznie 332,510 przypadków zakażenia koronawirusem; 28,443 zgony. To dziewiąty kraj na świecie z największą liczbą zakażeń. I pierwszy w Europie. Średnio dziennie przybywa tu dwa tysiące nowych zakażeń.

  worldometers.info
(worldometers.info)

Koronawirus. Apel MSZ

Polskie MSZ na stronie internetowej ostrzega Polaków: "Podejmując decyzję o wyjeździe (z Polski - red.) należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych".

d16bo9d

W związku z tym, że najcięższa sytuacja w Hiszpanii jest w Katalonii, MSZ informuje: "Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikanie podróży, które nie są konieczne do Wspólnoty Autonomicznej Katalonii z uwagi na gwałtownie rosnącą liczbę zakażeń COVID-19 w całym regionie, w tym w miastach Barcelona i Lérida".

Ministerstwo przypomina też, że w całej Hiszpanii obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, w tym również na wolnym powietrzu. Należy również utrzymywać 1,5-metrowy dystans społeczny i stosować zasady higieny.

Podróż do Hiszpanii. "Czułam się bezpiecznie, ale chętnie wróciłam do Polski"

Mirella napisała do nas na skrzynkę Dziejesie o swojej niedawnej podróży do hiszpańskiej Andaluzji.

Mówi, że w tej części Hiszpanii turystów praktycznie nie ma.

d16bo9d

Pytana, czy na miejscu czuła się bezpiecznie, odpowiada: - Muszę powiedzieć, że na każdym kroku było widać starania o zachowanie odpowiednich zasad, które zapewniałyby bezpieczeństwo turystów. Wszędzie był dostęp do środków dezynfekujących, w muzeach panie pilnowały, by zbyt wiele osób nie znajdowało się w jednej sali, w większości restauracji przy kliencie zakładano nowy, papierowy obrus, menu było jednorazowe lub pobierane kodem QR na telefon. Wszędzie otwarte okna i drzwi, umożliwiające ciągłe wietrzenie. Na plaży ludzie rozkładali się naprawdę w odpowiednich odległościach.

- Tak, czułam się bezpieczna, ale towarzyszyła mi niepewność - co będzie się działo? Z radością wróciłam do Polski, mimo że bardzo mi się w Andaluzji podobało - podsumowuje.

Mówi też, że gdyby teraz miała lecieć do Hiszpanii, najprawdopodobniej nie podjęłaby takiej decyzji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d16bo9d

Podziel się opinią

Share
d16bo9d
d16bo9d
Więcej tematów