Konferencja Niedzielskiego. "Sytuacja się nie polepszy". Pokazał liczby
Do Polski dotarła czwarta fala koronawirusa. Pandemia znów przybiera na sile. Do sytuacji epidemicznej odniósł się na konferencji Adam Niedzielski. - W ostatnich tygodniach mamy do czynienia z kontynuacją wzrostów, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń. Widzimy, że dynamika procesu epidemicznego przyrasta - mówił minister zdrowia.
- Mamy do czynienia z dużą dynamiką przyrostu nowych zakażeń - przekazał Adam Niedzielski i zapowiedział, że sytuacja w najbliższych tygodniach się nie polepszy.
- Obserwujemy konsekwentny trend zwiększania liczby zakażeń i podwojenie liczby hospitalizacji. Do 2 proc. wzrosła liczba dodatnich testów - zaznaczył polityk.
Dominującym wariantem jest Delta, który wyparł inne mutacje - stwierdził szef resortu zdrowia.
Koronawirus w Polsce. Niebezpieczny trend
Minister dodał, że obecnie wśród osób, u których potwierdzono koronawirusa, dominują pacjenci poniżej 70. roku życia.
Aktualnie najwyższa liczba zakażeń i hospitalizacji jest w województwach: lubelskim i podkarpackim. W tych regionach najniższy jest również poziom wyszczepienia. - Widać korelację między sytuacją epidemiczną a wyższym poziomem zaszczepienia - tłumaczył polityk.
- Szczepienia (przeciwko COVID-19 - przyp. red.) dają ewidentną ochronę. To nie są wyniki badań, widać to z danych - podkreślił szef resortu zdrowia.
Polityk dodał, że udział osób, które były zaszczepione od końca stycznia i zostały zakażone to 0,9 proc. Natomiast 99,1 proc. to osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19.
Niedzielski zaznaczył, że 98 proc. zgonów spowodowanych COVID-19 to osoby, które się nie zaszczepiły.
Polityk dodał, że w tym tygodniu możemy już przekroczyć wskaźnik 1000 zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w ciągu jednej doby.
Tragedia w "Białym Miasteczku". Niedzielski złożył kondolencje
Minister odniósł się także do sobotniej tragedii w tzw. Białym Miasteczku. - Chciałem złożyć szczere kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego - mówił Niedzielski. Minister zwrócił się z zaproszeniem do Komitetu Protestacyjnego.
- Zwracam się do Komitetu Protestacyjnego. Chciałbym zaprosić na rozmowy, nawet dziś o 14 będziemy gotowi, żeby porozmawiać - mówił polityk.
Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19
Adam Niedzielski dodał, że prowadzane są regularne rozmowy z Radą Medyczną dot. trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. - Podjęliśmy decyzję, żeby osoby z upośledzeniem odporności mogły się szczepić od 1 września - wyjaśnił.
- Dziś (poniedziałek - przyp. red.) lub jutro (wtorek - przyp. red.) podejmiemy z panem premierem decyzję, co z tą trzecią dawką. Chyba mamy obaj poczucie, że nie będziemy czekać na decyzję Europejskiej Agencji Leków, ale proszę o dzień, dwa dni cierpliwości - zaznaczył premier.
Obostrzenia w Polsce? Niedzielski komentuje
Niedzielskiego zapytano także o ewentualne restrykcje. - To nie jest czas na podejmowanie decyzji dot. wprowadzenia obostrzeń - stwierdził minister.
- Poniżej 1000 zakażeń dziennie nie prowadzimy dyskusji o ewentualnym wprowadzaniu obostrzeń - powiedział Adam Niedzielski.
Minister zaznaczył jednak, że służby mają przygotowany model podzielenia Polski na strefy zielone, żółte oraz czerwone.
Czwarta fala koronawirusa w Polsce
Waldemar Kraska w poniedziałek rano na antenie Radia Plus informował o tym, że szczyt czwartej fali koronawirusa prognozowany jest na koniec października i początek listopada.
Wiceminister zdrowia odniósł się także do poniedziałkowego raportu epidemicznego. Kraska zaznaczył, że w porównaniu z poprzednim poniedziałkiem wzrost liczby nowych przypadków jest większy o 35 proc.
Przypomnijmy, że w poniedziałek resort zdrowia przekazał, że ostatniej doby odnotowano 363 nowe przypadki koronawirusa. Przed tygodniem było ich 269.
"Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami nie zmarła żadna osoba" - wskazano w raporcie Ministerstwa Zdrowia. Zgonów nie odnotowano także 13 września.
Niepokojąca jest także sytuacja w szpitalach. Wzrasta liczba hospitalizacji. W poniedziałek łóżek covidowych było zajętych 1070 z 6140. To o 366 więcej niż przed tygodniem.
Analogicznie jest w przypadku korzystania z respiratorów. 13 września tego sprzętu potrzebowało 80 chorych. Aktualnie już 113.
Zobacz też: Koronawirus. Dr Paweł Grzesiowski mówi wprost: to igranie z życiem tych ludzi
Obostrzenia w Polsce? Kraska zabrał głos
O ewentualnych obostrzeniach mówił także wiceszef resortu zdrowia. Kraska dodał, że rząd będzie brał pod uwagę kilka parametrów, m.in. wskaźnik wyszczepialności oraz hospitalizacji.
Jednak jak wskazał, restrykcje mają być łagodniejsze niż w zeszłym roku. Polityk odniósł się do wcześniej wprowadzonych żółtych i czerwonych stref.
Przypomnijmy, że wtedy dodatkowym kryterium wytyczania stref z obostrzeniami była liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. I tak od 6 przypadków na 10 tys. wprowadzana była strefa żółta. W przypadku 12 była już strefa czerwona. Waldemar Kraska dodał, że teraz ta skala ma być dwukrotnie wyższa.
Jednocześnie polityk wyznał, że ma nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której konieczne będzie wprowadzenie restrykcji.
Źródło: Radio Plus, Ministerstwo Zdrowia