Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce i na świecie. 9 funkcjonariuszy straży granicznej w Kuźnicy Białostockiej zakażonych SARS-CoV-2. Relacja na żywo - 12 czerwca

Liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie sięga 7,5 mln. Z powodu COVID-19 zmarło łącznie około 415 tys. osób. W Polsce liczba potwierdzonych zakażeń przekroczyła 28,5 tys. Wciąż pojawiają się nowe ogniska zakażeń. Jednym z nich jest placówka straży granicznej w Kuźnicy Białostockiej. Zakażonych jest tam 9 funkcjonariuszy. Zapraszamy na relację z najważniejszych wydarzeń związanych z epidemią.

Share
Koronawirus w Polsce i na świecie. 9 funkcjonariuszy straży granicznej w Kuźnicy Białostockiej zakażonych  SARS-CoV-2. Relacja na żywo - 12 czerwcaŹródło: PAP
d46bh6n

Mamy 376 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i siedem następnych ofiar COVID-19 - podał resort zdrowia. Zakażenie koronawirusem wykryto m.in. u pracownika medycznego kliniki nefrologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala  Klinicznego w Białymstoku. Z kolei unijna agencja ECDC podaje, że większość państw UE jest po szczycie epidemii, ale nie dotyczy to Polski i Szwecji.

Trwa łączenie
21:52, 12.06.2020

Koronawirus we Francji.

 We Francji odnotowano w ciągu ostatniej doby 28 zgonów związanych z Covid-19 w szpitalach, przez co łączna liczba ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii wynosi 29 374 . Według  danych dyrekcji generalnej ds. zdrowia (DGS) wirus wciąż jest aktywny. Od 9 maja zidentyfikowano 218 ognisk zakażeń - 9 z nich jest nowych, 92 udało się wygasić.

Komentuj
21:42, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce.

Wielu wirnych było zdziwionych faktem, że wczorajszym uroczystościom Bożego Ciała nie przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Okazuje się, że wraz z biskupem seniorem diecezji rzeszowskiej Kazmierzem Górnym są na kwarantannie. Obaj mieli kontakt z księżmi, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Obaj biskupi przeszli już pierwsze testy - ich wyniki wypadły negatywnie.

Komentuj
21:32, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce.

Liczba zakażonych koronawirusempracowników Muzeum Narodowego w Krakowie wzrosła do 11 - informuje portal gazetakrakowska.pl. Testy wypadły negatywnie u 49 osób. -  Wszyscy zakażeni to pracownicy pionu technicznego, żadna z tych osób nie miała kontaktu ze zwiedzającymi - zapewnia rzeczniczka placówki Katarzyna Bik. Muzeum jest zamknięte do odwołania.

Komentuj
21:22, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce.

W Tuchowie w Małopolsce zakażone są już 63 osoby. Najwięcej przypadków infekcji SARS-CoV-2 potwierdzono w zakonie redemptorystów. Testy wypadły pozytywnie u 33 z nich. Niestety, zakaziły się od nich osoby świeckie, a także siostry józefitki, które prowadzą w Tuchowie Dom Pogodnej Jesieni i kilku ich podopiecznych. Aż u 18 sióst, zajmujących się starszymi, schorowanymi ludźmi, potwierdzono zakażenie. Teraz pensjonariuszami opiekuje się przez 24 godziny na dobę zaledwie garstka z nich. Z pomocą, jeśli zgodzi się na to sanepid, przyjdą im - jak informuje portal tarnow.gosc.pl -  bracia kapucyni z Prowincji Krakowskiej, mający doświadczenie pracy w DPS-ach, które mierzyły się z podobną sytuacją.

Komentuj
21:04, 12.06.2020

Koronawirus w Finlandii.

Od poniedziałku przywrócony zostanie  normalny ruch na fińskich granicach, w portach lotniczych oraz promowych przywrócony zostanie dla podróżujących z Estonii, Łotwy i Litwy oraz trzech krajów nordyckich – Danii, Islandii i Norwegii. Przyjezdni z tych państw nie będą podlegać kontroli ani też przechodzić dwutygodniowej kwarantanny. Przybywający z innych krajów będą musieli się jej poddać.
 

Komentuj
20:38, 12.06.2020

Koronawirus w Chinach.

 "Widzisz to z nieba? Ostatni dar, który mi dałeś, urodził się dzisiaj. Będę go kochać i opiekować się nim” - napisała w piątek żona doktora  Li Wenlianga. Chwilę wcześniej w szpitalu w Wuhan kobieta urodziła ich drugie dziecko, chłopca. Li Wenliang był okulistą, jednym z kilku lekarzy, którzy próbowali ostrzec swoich kolegów przed "tajemniczą chorobą", zanim świat, a przede wszystkim sami Chińczycy dowiedzieli się o nowym koronawirusie. Li Wenliang z poświęceniem zajmował się chorymi na COVID-19. Niestety, sam zakaził się koronawirusem. Zmarł na początku lutego.

Komentuj
20:28, 12.06.2020

Koronawirus w Portugalii.

W ciągu ostatniej doby potwierdzono w tym kraju  270 nowych infekcji SARS-CoV-2. Oznacza to, że liczba dotychczas potwierdzonych zakażeń koronawirusem wynosi już 36 180. Podczas piątkowej konferencji w Lizbonie Graca Freitas z ministerstwa zdrowia ogłosiła, że w ciągu ostatniej doby w Portugalii zmarła tylko jedna osoba chora na Covid-19. Przypomniała, że to najniższa dobowa liczba zgonów od wybuchu w marcu epidemii w tym kraju. Łącznie z powodu COVID-19 w Portugali zmarło  1 505 osób.

Komentuj
20:16, 12.06.2020

Koronawirus w Hiszpanii.

Podczas ostatniej doby liczba potwierdzonych w Hiszpanii zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła o 502. To oznacza, że bilans zakażeń od początku epidemi wzrósł do  243 209 przypadków.

Komentuj
19:48, 12.06.2020

Koronawirus na świecie.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO, stwierdził podczas piątkowej konferencji, że społeczność międzynarodowa musi okazać solidarność w walce z pandemią koronawirusa.  "Martwimy się, że świat jest podzielony” - powiedział szef WHO. Przypomniał, że planeta nie widziała takiej pandemii od ponad stu lat, od wybuchu grypy w 1918 r. "To bardzo niebezpieczny wirus, bardzo trudno jest walczyć z tego typu wirusem w podzielonym świecie. Musimy to zrozumieć. Właśnie dlatego od samego początku pandemii wzywamy do jedności narodowej i globalnej solidarności” - powiedział dyrektor generalny. Według niego zwycięstwo nad tą chorobą można osiągnąć tylko w warunkach "jedności i solidarności”, a "w podzielonym świecie będzie to trudne”. "Ten wirus cieszy się brakiem kontaktu między nami" - powiedział Ghebreyesus.

Komentuj
19:25, 12.06.2020

Koronawirus we Włoszech.

W ciągu ostatniej doby zmarło we Włoszech 56 osób zakażonych koronawirusem - poinformowano w piątek w komunikacie Obrony Cywilnej. Tym samym łączny bilans zmarłych w tym kraju wzrósł do 34 223. Stwierdzono 393 nowe zakażenia, z czego 69 proc. w Lombardii.

Od początku epidemii zakaziło się koronawirusem we Włoszech ponad 236 tys. osób.

Komentuj
19:08, 12.06.2020

Koronawirus - badania naukowe.

WHO dowodzi, że nie ma żadnych dowodów na to, że matka może zarazić koronawirusem dziecko karmiąc je piersią.  - Nasze zalecenie jest następujące: zakażone SARS-CoV-2 kobiety powinny karmić piersią swoje dzieci. To jest całkowicie bezpieczne - stwierdziła ekspert WHO, amerykańska epidemiolog Maria Van Kerkhove .

Komentuj
18:57, 12.06.2020

Koronawirus w Hiszpanii.

Rząd Hiszpanii zniesie od 22 czerwca wszystkie obowiązujące w tym kraju od połowy marca ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli w przestrzeni publicznej - ogłosił w piątek hiszpański rząd. Minister zdrowia tego kraju  Salvador Illa przypomniał jednak, że nadal obowiązywać będzie  przestrzegania 1,5-metrowego odstępu pomiędzy osobami i konieczność noszenia masek ochronnych w miejscach publicznych. 1 lipca mają zostać otwarte dla turystów zagranicznych granice Hiszpanii.

Komentuj
18:27, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce.

Szef MON Mariusz Błaszczak uchylił w piątek decyzję o użyciu oddziałów i pododdziałów Sił Zbrojnych RP do pomocy Straży Granicznej. Żołnierze współpracowali ze strażnikami w ramach działań zwalczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, po tymczasowym przywróceniu kontroli granicznych. 

Komentuj
18:23, 12.06.2020

Koronawirus w UE.

Komisja Europejska otrzymała w piątek od rządów UE mandat polityczny do negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Dzięki temu szczepionki mają być tańsze i szybciej dostępne. 


Komentuj
17:55, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce.

Komendant Główny Straży Granicznej zadecydował o przeprowadzeniu badań przesiewowych u wszystkich pracowników placówki w Kuźnicy Białostockiej na przejściu granicznym z Białorusią. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 9 z kilkuset pracujących tam funkcjonariuszy straży granicznej - informuje portal wyborcza.pl.

Komentuj
17:43, 12.06.2020

Koronawirus w Macedonii.

Prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski zniósł w piątek stan wyjątkowy, wprowadzony w kraju 18 marca z uwagi na epidemię koronawirusa. Krok ten toruje drogę do przeprowadzenia wyborów parlamentarnych, które pierwotnie miały odbyć się 12 kwietnia.

Obowiązujący od połowy marca 30-dniowy stan wyjątkowy był kilkakrotnie przedłużany z powodu rosnących przypadków zakażenia koronawirusem. Podjęto nadzwyczajne środki, w tym zamknięto granice, zakazano publicznych zgromadzeń i odwołano kwietniowe wybory do parlamentu.

"Nie sądzę, aby była potrzeba kolejnego (miesiąca) stanu wyjątkowego" - powiedział prezydent w telewizyjnym orędziu do narodu.

Komentuj
17:41, 12.06.2020

Koronawirus w Czechach.

Ministerstwo spraw zagranicznych Czech przypomniało w piątek, że otwarcie w sobotę granicy z Polską nie oznacza nieograniczonych podróży jeszcze przez najbliższy weekend. Czeskie ograniczenia – testy lub kwarantanna – będą obowiązywały do poniedziałku 15 czerwca.  MSZ podkreśla, że czeskie ograniczenia w podróżowaniu do większości państw UE zostaną zniesione w poniedziałek, gdy zacznie działać system "światła drogowe". Kraje europejskie oznaczono w zależności od stanu zagrożenia epidemicznego, kolorami: czerwonym, żółtym i zielonym. Polska znalazła się w grupie "państw zielonych", do których od poniedziałku Czesi będą mogli pojechać bez żadnych ograniczeń, a przy powrocie nie będą wymagane testy ani kwarantanna. Państwa, które ministerstwo zdrowia oznaczyło kolorem czerwonym, to Wielka Brytania i Szwecja.

Komentuj
17:09, 12.06.2020

Koronawirus na Ukrainie.

- Trzeba ustalić przyczynę wzrostu zachorowań na Covid-19 na Ukrainie - oświadczył w piątek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski. W ciągu minionych dwóch dni na Ukrainie wykryto po niemal 700 zakażeń. Stołeczne władze zapowiadają możliwość zaostrzenia restrykcji. 

Komentuj
17:06, 12.06.2020

Koronawirus na Białorusi.

704 nowe infekcje i pięć zgonów to dobowy bilans epidemii Covid-19 na Białorusi. Według statystyki resortu zdrowia liczba nowych zakażonych maleje. Przedstawiciel WHO w tym kraju ostrzega jednak, że wirus wciąż jest w fazie lokalnego rozprzestrzeniania się.

Ogólna liczba zakażonych w kraju to już 52 520 osób, z tego 704 nowe przypadki zarejestrowano w ciągu minionej doby. To najniższy przyrost dobowy od półtora miesiąca. Od początku epidemii resort zdrowia potwierdził 298 zgonów z powodu koronawirusa, w tym pięć – z czwartku na piątek.


Komentuj
16:35, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce. 

Wzrosła liczba zakażonych koronawirusem w Radomiu. Już 12 dzieci z jednego z miejscowych żłobków jest zakażonych SARS-CoV-2. Wirusa potwierdzono także u 11 rodziców.

Komentuj
16:21, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce.

- Po wykonaniu powtórnych wymazów w oddziale nefrologicznym uzyskano kolejne wyniki dodatnie u 13 pacjentów i dwóch osób z personelu - powiedziała portalowi dzienniklodzki.pl Grażyna Kieszniewska, rzeczniczka prasowa Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu. Tym samym liczba osób zakażonych SARS-CoV-2 wzrosła do 103 osób.

Komentuj
16:10, 12.06.2020

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. 

W ciągu ostatniej doby zmarły w tym kraju 202 osoby. Tym samym liczba ofiar COVID-19 wzrosła do 41 481. Zakażęnie koronawirusem potwierdzono u  1541 osób. Od początku epidemii potwierdzono na Wyspach już  292 000 przypadków infekcji SARS-CoV-2.

Komentuj
15:56, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce.

 Od 22 czerwca, w związku z otwarciem granic dla połączeń kolejowych, PKP Intercity wznawia kursowanie pociągów międzynarodowych - poinformowała spółka.  Składy przewoźnika będą sukcesywnie uruchamiane w relacjach do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i Słowacji.  

Komentuj
15:46, 12.06.2020

Koronawirus w UE.

Liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu dwóch miesięcy zmniejszyła się o 80 proc. - oświadczyła po wideokonferencji z ministrami zdrowia euopejska komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides. - Jednak pandemia jeszcze się nie skończyła - dodała.

1
15:31, 12.06.2020

Koronawirus - badania naukowe.

Częstym powikłaniem COVID-19 są zakrzepy, które uszkadzają narządy wewnętrzne  - przede wszystkim płuca, ale również nerki czy wątrobę, sprzyjają udarom i zawałom. Do zakrzepów dochodzi u mniej więcej trzech czwartych pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej z powodu COVID-19, a ich rokowania nie są dobre. Ratunkiem może okazać się  eksperymentalny lek przeciwzakrzepowy, opracowany przez australijskiego naukowca. Specyfik przeszedł już pozytywnie I fazę badań. Teraz naukowcy chcą przejść do badań fazy 2, testując skuteczność i bezpieczeństwo leków u krytycznie chorych pacjentów z COVID-19. 

Komentuj
15:17, 12.06.2020

Koronawirus w Bułgarii.

 93 nowe przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w Bułgarii w ciągu ostatniej doby - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia w Sofii. 

Łączna liczba zakażonych od marca wynosi 3086, a ofiar śmiertelnych – 168. Wśród zainfekowanych jest 311 pracowników medycznych.

Komentuj
14:30, 12.06.2020

Koronawirus w Polsce.

Testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u siedmiorga dzieci, które uczęszczały do jednego z radomskich żłobków. Zakażonych jest także ich ośmioro rodziców. Niestety, liczba zainfekowanych może być większa - nie wszystkie wyniki testów już spłynęły.

Przypomnijmy, że żłobek został zamknięty pod koniec maja po zgłoszeniu przez jedną z pracownic podejrzenia zakażenia koronawirusem.  Testy wypadły u niej pozytywnie. Potem potwierdzono zakażenie jeszcze u dwóch pracowników żłobka.

 - Jak się okazało, jeden z rodziców dziecka z pozytywnym wynikiem to pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy MOPS, którzy mieli kontakt z tą osobą, zostali zgłoszeni do sanepidu i od nich także zostały pobrane wymazy - poinformowała  rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim. W domowej izolacji przebywa obecnie 18 pracowników MOPS-u. 

Komentuj
Wirtualna Polska prowadzi akcję wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46bh6n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46bh6n
d46bh6n
Więcej tematów