Koronawirus w Polsce i na świecie. 150 tys. ofiar śmiertelnych w Europie (Relacja na żywo 7 maja)
Epidemia koronawirusa w Polsce i na świecie trwa. W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 10 tys. nowych zakażeń. Na całym globie zakażonych zostało już ponad 3.75 mln osób. Zmarło niemal 264 tys. ludzi.
Tym wpisem kończymy naszą relację na żywo. Dziękujemy za jej śledzenie i zapraszamy jutro z samego rana!
Koronawirus. Sudan Południowy ogłosił złagodzenie ograniczeń, w tym ponowne otwarcie barów i restauracji oraz skrócenie godziny policyjnej. Na niekorzyść kraju działa jednak statysyyka - liczba przypadków wciąż rośnie.
W czwartek władze poinformowały o 16 nowych zakażeniach, co daje łączną liczbę 90 przypadków w kraju - w porównaniu z sześcioma przypadkami na początku ubiegłego tygodnia.
Według Richarda Laku, członka krajowej grupy zadaniowej ds. Wirusa, prezydent Salva Kiir podjął decyzję, która wejdzie w życie "za 72 godziny".
Koronawirus. Francja. Nad Sekwaną odnotowano kolejne 178 zgonów - to spadek w porównaniu do poprzedniego dnia (278 - red.). Jednocześnie spada też liczba osób hospitalizowanych na OIOM-ach - niespełna 3 tys. pacjentów potrzebuje specjalistycznej opieki. Ministerstwo zdrowia poinformowało też, że blisko 26 tys. osób zmarło z powodu wirusa w szpitalach i domach opieki.
"Analizując źródła zakażeń naukowcy mają coraz więcej dowodów, że na dworze trudniej o zakażanie koronawirusem" - pisze portal The Hill. Eksperci zachęcają do wychodzenia z domu i stopniowego odmrażania gospodarki, ale apelują przy tym o zachowanie rozwagi.
Jednocześnie tłumaczą, że do zakażenia na dworze dojdzie w sytuacji, gdy między ludźmi będzie bardzo mała odległość i wymiana kropelkowa na skutek kaszlnięcia, kichnięcia czy bezpośredniego chuchnięcia. W innym wypadku wiatr szybko rozdrabnia cząsteczki wydychanego powietrza, w których może znajdować się wirus, i znacznie utrudnia przeniesienie choroby na drugą osobę.
Koronawirus. Hiszpania. Pierwsze testy na COVID-19 przeporwadzone masowo u pracowników szpitala w podmadryckim Alcorcon potwierdziły, że jeden na trzech członków personelu jest chory, ale większość nie ma objawów infekcji – pisze “El Mundo". Według gazety oznacza to, iż liczba zakażeń w służbie zdrowia może być wyższa od oficjalnej.
Około 15 tysięcy dzieci w Warszawie wróci do przedszkoli, kiedy te zostaną już otwarte - wynika z ankiety przeprowadzonej przez władze miasta wśród rodziców. To nieco ponad 1/4 wszystkich przedszkolaków w stolicy.
Trwa protest przedsiębiorców zorganizowany przez Pawła Tanajno (kandydata na prezydenta Polski). W czwartek do Warszawy zjechali przedsiębiorcy z całej Polski. Zgromadzili się oni w centrum Warszawy i zablokowali tam rondo Dmowskiego. Następnie w asyście policyjnej przemieścili się w pobliże Sejmu, a stamtąd przeszli w kierunku kancelarii premiera.
Koronawirus. Norwegia. Władze oświadczyły, że szkoły ponownie zostaną otwarte od poniedziałku. Informacja nadeszła w momencie, gdy z dnia na dzień spada liczba zakażeń SARS-CoV-2. Rząd przekazał także, że od 15 czerwca wracaja wydarzenia sportowe i kulturalne - będą one jednak ograniczone do 200 uczestników. Jednocześnie od 1 czerwca ponownie otwarte zostaną bary.
Koronawirus. Chile. Ministerstwo zdrowia ogłasza 1533 nowe przypadki SARS-CoV-2 w ciągu jednego dnia - ogólna liczba zakazeń wynosi obecnie 24 581. Z powodu COVID-19 zmarło już 285 osób w tym kraju (4 w ciągu doby). Jak dotąd Ministerstwo Zdrowia przeprowadziło 244 226 testów.
Koronawirus. USA. Osoby, które chorowały na COVID-19, nie będą dopuszczane do służby w amerykańskim wojsku. Tę informację podaną przez Military Times potwierdza Pentagon. Przekonuje jednocześnie, że to tymczasowa polityka, a decyzja jest spowodowana brakiem wiedzy na temat choroby.
Koronawirus w Europie. 274 osoby zakażone koronawirusem zmarły ostatniej doby we Włoszech - podała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans trwającej od lutego epidemii wzrósł do 29 958. Znacznie, o ponad 1 900 spadła liczba obecnie zakażonych. Jest ich ok. 89 tysięcy.
Koronawirus. Francja podtrzymuje decyzję i zamyka granice kraju do odwołania - przekazał minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner. Polityk zaznaczył, że "przekraczanie granic jest wyjątkiem". Granice krajowe, w tym granice dzielone z krajami europejskimi, pozostaną zamknięte do co najmniej 15 czerwca. Z tego wyjątku będą wyłączeni pracownicy transgraniczni.
Koronawirus. USA. W przyszłym tygodniu oraz na początku czerwca Nowy Jork podda testom 140 tysięcy osób pod katem przeciwciał koronawirusowych - prezkazał burmistrz Bill de Blasio. Testy na przeciwciała, które wskazują, czy osoba została w zakażona w dowolnym momencie, będą oferowane za darmo po wcześniejszym umówieniu się w pięciu lokalizacjach w mieście. Wyniki testów mają być dostępne maksymalnie 48h po ich przeprowadzeniu.
Donald Trump miał być "wyraźnie zaniepokojony" po tym, jak poinformowano go o zakażeniu wśród członków jego najbliższego personelu. Republikanina natychmiast poddano badaniom.
Koronawirus. Wielka Brytania. Złodzieje obrabowali magazyn, w którym znajodwało się 80 tys. maseczek przeznaczonych dla szpitali i lekarzy - informuje "Daily Mail". Szacunkowa wartość skradzionego sprzętu wyniosła 166 tys. funtów.
Koronawirus w Europie. Co piąta osoba poniżej 35. roku życia czuje się samotna ze względu na ograniczenia związane z koronawirsem - wynika z ogólnoeuropejskiej ankiety. W badaniu wzięło udział 85 tys. z całego kontynentu. Dane sugerują, że młodzi odczuwają większe napięcie związane z ograniczeniami niż starsi. Wyniki dowodzą także, że jakoś życia pogorszyła się we wszystkich grupach wiekowych.
Koronawirus w Polsce. Jest nowy komunikat Ministerstwa Zdrowia. "Mamy 166 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia" - donosi resort. Informuje też o kolejnych ofiarach śmiertelnych.
Koronawirus. USA. Jeden z najbliższych służących przy Donaldzie Trumpie jest zakażony koronawirusem - przekazuje stacja CNN. Doniesienia te potwierdził Biały Dom.
Koronawirus w Polsce. Co czwarty z Polaków deklaruje, że mógłby pracować w trybie zdalnym na stałe. To wniosek z badania przeprowadzonego przez Instytut DELab Uniwersytetu Warszawskiego. Jego uczestnikami było ponad tysiąc pracujących rodziców.
Koronawirus w Polsce. - Ok. 2 proc. osób w Krakowie przeszło już zakażenie koronawirusem – wykazały badania krakowskich naukowców, które cytuje RMF FM. Zwracają oni uwagę, że taki wynik wskazuje na większą liczbę osób bezobjawowo chorych, niż sądzono.
Badania pilotażowe zostały przeprowadzone na próbie tysiąca osób. W badaniu krwi, prowadzonym powszechną metodą ELISA, uczestniczyły osoby, które nie zgłaszały objawów choroby układu oddechowego i nie były badane w kierunku zakażenia
Nie widzisz relacji? Kliknij tutaj.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl