Trwa ładowanie...
d20miqo

Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda nosi maseczkę z ręcznika papierowego. To lepszej nie ma?

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z sadownikami Grójcu znów pokazał się w maseczce wykonanej po amatorsku z ręcznika papierowego. Przyjmujący go gospodarze, jak i współpracownicy głowy państwa, mieli na twarzach profesjonalne produkty. Kto dał taką maseczkę prezydentowi?
Share
Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda nosi maseczkę z ręcznika papierowego
Koronawirus w Polsce. Andrzej Duda nosi maseczkę z ręcznika papierowegoŹródło: KPRP
d20miqo

Prezydent Francji Emmanuel Macron zazwyczaj zakłada maseczkę ochronną z filtrem o najwyższym stopniu ochrony antywirusowej. Chińscy politycy, pokazując się publicznie, mają na sobie maseczki chirurgiczne. Z kolei Zuzana Caputová, prezydent Słowacji, nosi maseczkę materiałową, dobraną kolorystycznie do garsonki.

Na ich tle wyróżnia się Andrzej Duda, który podczas spotkania z rodziną sadowników w Grójcu wystąpił w maseczce wykonanej z papierowego ręcznika. Na filmie opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta widać, że to produkt amatorski. Maseczka jest zszyta biurowymi zszywkami, ma przypadkowo dobrane gumki. Podczas mówienia pulsuje, wypełniając się powietrzem z oddechu. W internecie od razu posypały się złośliwości.

Prezydent w papierowej masce. To pierwsza dama dba o męża

Zapytaliśmy w Kancelarii Prezydenta, czy Andrzej Duda jest właściwie chroniony przed koronawirusem i czy posiada bardziej profesjonalne maseczki.

d20miqo

- To maseczka wykonana osobiście przez małżonkę prezydenta. Pierwsza dama zachęcała do wykonywania takich maseczek z papieru, w momencie, gdy pojawił się obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych - powiedział Błażej Spychalski, rzecznik prasowy Prezydenta RP. - Sam pytałem, czy prezydent czuje się w takiej maseczce komfortowo. Odparł, że tak - dodaje. Jednocześnie zapewnił, że Andrzej Duda ma do dyspozycji profesjonalne produkty. Chce jednak promować proste sposoby na zapewnienie ochrony przed wirusem.

Jak zrobić prezydencką maseczkę ochronną. Papier, zszywki, zwinne ręce

Agata Kornhauser-Duda skorzystała z pomysłu na tanią maseczkę, który opracowała dr hab. Anna Myczkowska-Szczerska z Wydziału Form Przemysłowych krakowskiego ASP. Zaproponowała wykorzystanie japońskiej sztuki składnia papieru origami. Projekt był rozwiązaniem doraźnym na czas, gdy w sklepach brakowało do masek materiałowych. Z kolei maski wyposażone w filtry są nadal trudno dostępne, kosztują kilkadziesiąt złotych.

Wielu polityków zakłada maseczki, aby dać przykład, że taki obowiązek dotyczy nie tylko szeregowych obywateli, a zalecenia epidemiologów dotyczące zasłaniania twarzy są ważne w czasie walki z epidemią koronawirusa. Wyjątkiem jest Donald Trump, który ogłosił, że nie będzie się stosować do rekomendacji własnych epidemiologów, gdyż trudno mu znieść widok własnej twarzy zasłoniętej maską.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20miqo

Podziel się opinią

Share
d20miqo
d20miqo
Więcej tematów