Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Abp Grzegorz Ryś apeluje do wiernych. "Jutro pozostajemy w domach"

– Jutro usługujemy sobie wzajemnie takim trudem, że pozostajemy w domach i przeżywamy tę Eucharystię w domach, do czego was gorąco namawiam – zaapelował do wiernych arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Duchowny podkreślił, aby korzystać z dyspensy od niedzielnych mszy świętych ogłoszonej przez Radę Stałą Konferencji Episkopatu Polski

Koronawirus w Polsce. Abp Grzegorz Ryś apeluje do wiernych. "Jutro pozostajemy w domach"Źródło: East News, fot: Michal Wozniak/East News
d2l2a7e
d2l2a7e

Arcybiskup zwrócił się do wiernych podczas mszy świętej w prywatnej kaplicy domu biskupiego w Łodzi. – W modlitwie nie chodzi o samą modlitwę. Modlitwa jest dialogiem z Bogiem, który ma coś zmieniać w nas. Papież Franciszek tak pisze w orędziu na ten Wielki Post: modlitwa nie jest gadulstwem – powiedział abp Grzegorz Ryś.

Duchowny zaapelował też o pozostanie w domach w czasie niedzielnej liturgii. – Korzystajcie z tej dyspensy i łączmy się na modlitwie w taki sposób, przez media, z wdzięcznością wobec wszystkich, którzy nam to ułatwiają – dodał metropolita łódzki dodając, że msze święte mogłyby zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem. – Unikajmy zgromadzeń, bo epidemia wzrasta, a nie wygasa – przekonywał Grzegorz Ryś.

Duchowny zapowiedział, że niedzielna msza święta będzie możliwa do obejrzenia dla wszystkich w serwisie YouTube oraz na antenie TVP3 Łódź.

d2l2a7e

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

O dyspensie od niedzielnych mszy świętych przypomniało też Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

"Przypominamy Biskupom Diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych" – czytamy w opublikowanym w sobotę komunikacie.

Władze KEP poprosiły też, aby duchowni starali się zapewniać wiernym dostęp do liturgii przy pomocy transmisji. – Dla osób korzystających z dyspensy zalecamy, w miarę możliwości, zorganizowanie transmisji z diecezjalnych lub parafialnych celebracji liturgicznych. Podobnie prosimy o stworzenie możliwości uczestnictwa w rekolekcjach wielkopostnych za pośrednictwem diecezjalnych środków społecznego przekazu – ogłosiło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

d2l2a7e

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia. Łącznie koronawirusem zarażonych jest już 452 osoby, w tym stwierdzono 5 przypadków śmiertelnych.

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 4 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 z woj. warmińsko-mazurskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, lubelskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego" - dodaje resort zdrowia.

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w grudniu, w chińskiej prowincji Hubei, ze stolicą w mieście Wuhan. Do głównych objawów choroby należą gorączka, suchy kaszel, ogólne zmęczenie i spłycony oddech. Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach.

Koronawirus na świecie. Mapa zagrożenia

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd już dotarł wirus. Interaktywna mapa dostępna jest TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2l2a7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l2a7e
Więcej tematów