Trwa ładowanie...
d1qal7w

Koronawirus w Polsce a wybory prezydenckie. Polityk PO wzywa wojsko do "buntu". Premier Morawiecki odpowiada

– Żal komentować te słowa – tak premier Mateusz Morawiecki – pytany przez Wirtualną Polskę – odniósł się do słów posła PO Sławomira Nitrasa, który w jednym z programów wyraził nadzieję, że wojsko się zbuntuje i nie podporządkuje się PiS przy organizacji wyborów prezydenckich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki
Koronawirus w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki (KPRM, Fot: Krystian Maj/REPORTER)
d1qal7w

Przypomnijmy: partia rządząca chce przeprowadzić wybory 10 maja wyłącznie korespondencyjnie, a skrzynek mogłoby pilnować m.in. właśnie wojsko.

Koronawirus w Polsce a wybory prezydenckie. Poseł Nitras w mocnych słowach o wojsku, dziennikarz zdziwiony

– Te wybory będą fałszowane. Ten system wyborczy, który nam szykuje PiS, to jest system wyborczy, którego nie powstydziłby się generał Jaruzelski. Pod butem wojskowym i pod bagnetem wojskowym. Mam nadzieję, że wojsko się tak naprawdę zbuntuje w tej sprawie i nie weźmie w tym procederze udziału. Nam się szykuje jakąś farsę wyborczą – mówił Sławomir Nitras w rozmowie z Tomaszem Sekielskim w "Onet rano".

d1qal7w

– Ale co, pan namawia wojsko do buntu? – dopytywał dziennikarz.

– Oczywiście. Jeżeli ktoś jest oficerem wojska polskiego w państwie polskim, to ma świadomość, że wojsko nie może się angażować politycznie, że wojsko konstytucyjnie ma zakaz angażowania się polityczne i nie można wojska wykorzystywać przy wyborach – odparł poseł Platformy.

Sekielski nie krył zaskoczenia: – Panie pośle, jest pan posłem na Sejm. Naprawdę pana słowa zabrzmiały bardzo niebezpiecznie. Pan wzywa żołnierzy do buntu. Pan powiedział, że żołnierze mają się zbuntować.

Poseł Nitras stwierdził w odpowiedzi, że nie wzywa żołnierzy do buntu, tylko chce, aby wojsko broniło konstytucji.

d1qal7w

– Pan powiedział, że wzywa żołnierzy do buntu. To bardzo poważne słowa. Pan to powiedział minutę temu – podkreślał redaktor Sekielski.

Wirtualna Polska zapytała premiera Mateusza Morawieckiego o słowa posła Sławomira Nitrasa, niegdyś głównego doradcy w gabinecie politycznym premier Ewy Kopacz.

Jak odpowiedział nam szef rządu: – Żal komentować te słowa. Dziękuję bardzo wojsku, służbom raz jeszcze, że tak solidarnie pomagają w przejściu przez ten trudny czas. Tylko solidarność, współpraca, mogą doprowadzić do tego, że szybciej zwalczymy koronawirusa. Państwo musi funkcjonować.

d1qal7w

Premier zaapelował też: – Odstawmy walkę polityczną na bok. Dziś wszyscy powinniśmy się zjednoczyć w walce z wirusem.

Wedle projektu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym autorstwa PiS, przebiegu wyborów prezydenckich mogłyby pilnować służby i wojsko. Chodzi tu przede wszystkim o skrzynki pocztowe.

Jak napisał sympatyzujący z opozycją gen. Mirosław Rożański: "żołnierz, który będzie uczestniczył w przygotowaniach do wyborów prezydenckich, złamie słowa Roty Przysięgi Wojskowej". Jego opinię podają dalej politycy Platformy Obywatelskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qal7w

Podziel się opinią

Share

d1qal7w

d1qal7w
Więcej tematów