Trwa ładowanie...

Koronawirus w Niemczech. Wyciekł poufny dokument MSW

Koronawirus na świecie. Media opisują poufną strategię dla niemieckiego MSW. Plan przewiduje masowe testowanie oraz izolację zarażonych.

Koronawirus w Niemczech. Wyciekł poufny dokument MSWŹródło: East News
d33lxrn
d33lxrn

Jak informują w piątek dziennik "Sueddeutsche Zeitung" oraz stacje NDR i WDR, poufna strategia opanowania epidemii przygotowana została dla niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Za wzór do naśladowania stawia działania Korei Południowej, gdzie masowo przeprowadzane testy na obecność koronawirusa pozwoliły na szybką izolację osób zarażonych i powstrzymanie epidemii.

Według cytowanego przez media dokumentu znaczne zwiększenie liczby testów w Niemczech jest niezbędne i pilne, aby ratować zdrowie i życie ludzi, ale także zapobiec jeszcze poważniejszym konsekwencjom gospodarczym epidemii. Autorzy strategii zalecają przeprowadzanie testów "zarówno u osób, które same podejrzewają u siebie zarażenie koronawirusem, jak i wszystkich osób, z którymi miały kontakt osoby o pozytywnym wyniku testu".

200 tysięcy testów dziennie

Eksperci mają nadzieję, że w Niemczech bardzo szybko można zwiększyć możliwości przeprowadzania testów. Proponowany przez nich scenariusz działań zakłada, że od 6 kwietnia możliwe będzie przeprowadzenie 50 tysięcy badań dziennie, od 13 kwietnia 100 tysięcy, zaś pod koniec kwietnia 200 tysięcy dziennie - pisze "Sueddeutsche Zeitung" w wydaniu online.

d33lxrn

Aktualnie, według ministra zdrowia Jensa Spahna, tygodniowo możliwe jest przeprowadzanie w Niemczech od 300 tysięcy do 500 tysięcy testów na COVID-19. Autorzy strategii zalecają odejście od dotychczasowej metody działania, która polega na "testowaniu, aby potwierdzić sytuację", na rzecz działań wyprzedzających. Dzięki takiemu podejściu Korei Południowej udało się uniknąć daleko idących ograniczeń i zakazów opuszczania domów – twierdzą eksperci.

Rekomendują też innowacyjne metody przeprowadzania badań, jak stanowiska "drive trough" albo w formie budki telefonicznej, które ogranicza ryzyko zarażenia się personelu medycznego. Aby ułatwić poszukiwania osób, z którymi kontakt mieli zarażeni, należy wykorzystać nowe technologie, a nawet śledzenie telefonów komórkowych – wynika z dokumentu, opisanego przez "Sueddeutsche Zeitung". Wdrożenie tej procedury pozwoli także w przyszłości na szybkie przeciwdziałanie epidemii w przypadkach pojawienia się wirusa.

Czarny scenariusz: milion ofiar śmiertelnych

Także dziennik "Bild" informuje o dotyczących zwiększenia liczby testów na COVID-19 uzgodnieniach między Urzędem Kanclerskim a krajami związkowymi. Proponuje się m.in. włączenie w te działania laboratoriów weterynaryjnych.

Według tygodnika "Der Spiegel" autorzy strategii dla MSW opisali także najbardziej negatywny scenariusz dla Niemiec. Gdyby władze nie podjęły daleko idących działań, by powstrzymać epidemię, bardzo szybko doszłoby do zarażenia 70 procent społeczeństwa. To oznaczałoby, że 80 procent pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej nie mogłoby liczyć na terapię. Wówczas liczba ofiar śmiertelnych epidemii przekroczyłaby milion.

d33lxrn

Według najnowszych danych w Niemczech potwierdzono do piątku 43 700 przypadków zrażenia koronawirusem. 270 osób zmarło – podaje agencja dpa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kościół podjął działania w związku z koronawirusem. "Za późno i za mało"

sueddeutsche.de; spiegel.de/widz

d33lxrn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33lxrn
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj