Trwa ładowanie...
d1wz3bz

Koronawirus. Tyle mandatów wystawiła policja za brak maseczki

Koronawirus. Od początku pandemii policja nakłada mandaty na osoby, które nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o obowiązek noszenia maseczki w komunikacji miejskiej czy sklepach. Jak wynika z najnowszych danych, na łamiących obostrzenia nałożono już ponad 44 tysiące mandatów karnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Przybywa mandatów za brak maseczek
Koronawirus. Przybywa mandatów za brak maseczek (East News)
d1wz3bz

W Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji miejskiej, a także w publicznych przestrzeniach zamkniętych, takich jak np. sklepy. Niektórzy lekceważą jednak te zapisy i nie zakładają maseczek ochronnych. Za brak maseczki grozi mandat do 500 zł. Na najbardziej niezdyscyplinowane osoby sanepid może nałożyć do 30 tys. zł kary.

Koronawirus. Dziesiątki tysięcy mandatów

O statystyki dotyczące nakładanych mandatów MSWiA zapytał poseł Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej. Z informacji przekazanych przez wiceministra Macieja Wąsika wynika, że do września policja za nieprzestrzeganie obostrzeń związanych z koronawirusem nałożyła łącznie 44 241 grzywien oraz skierowała 51 959 notatek urzędowych do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

d1wz3bz

Najwięcej mandatów nałożono na terenie województwa śląskiego – 6240, mazowieckiego – 5093 i dolnośląskiego – 4575. Najmniej na Podkarpaciu – 819. Na początku września podawano, że policja i sanepid nałożyły już kary na ponad 22 mln zł.

Koronawirus. Sąd uchylił mandat

Policjanci nakładają mandaty, ale część z kar jest uchylana. Przełomowy był wyrok sądu w Kościanie. Mieszkaniec gminy Czempiń nie przyjął mandatu, którym policjanci chcieli ukarać go za złamanie zakazu przemieszczania się oraz zasłaniana nosa i ust podczas początkowej fazy pandemii. Mężczyzna nie przyjął mandatu i sprawa trafiła do sądu.

Sąd Rejonowy w Kościanie umorzył sprawę. W uzasadnieniu decyzji podkreślił, że przepisy dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się nie są zgodne z prawem. Wprowadzone zostały bowiem na zasadzie rozporządzenia, natomiast według konstytucji ich źródłem może być tylko ustawa.

d1wz3bz

Maseczki obowiązkowe wszędzie? Pinkas: ich brak to egoizm, wirus nie jest wymysłem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1wz3bz

Podziel się opinią

Share
d1wz3bz
d1wz3bz
Więcej tematów