Trwa ładowanie...

Koronawirus. Tyle mandatów wystawiła policja za brak maseczki

Koronawirus. Od początku pandemii policja nakłada mandaty na osoby, które nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa. Chodzi m.in. o obowiązek noszenia maseczki w komunikacji miejskiej czy sklepach. Jak wynika z najnowszych danych, na łamiących obostrzenia nałożono już ponad 44 tysiące mandatów karnych.

Share
Koronawirus. Przybywa mandatów za brak maseczek
Koronawirus. Przybywa mandatów za brak maseczekŹródło: East News
d4bd20v

W Polsce obowiązuje obowiązek zakrywania ust i nosa w komunikacji miejskiej, a także w publicznych przestrzeniach zamkniętych, takich jak np. sklepy. Niektórzy lekceważą jednak te zapisy i nie zakładają maseczek ochronnych. Za brak maseczki grozi mandat do 500 zł. Na najbardziej niezdyscyplinowane osoby sanepid może nałożyć do 30 tys. zł kary.

Koronawirus. Dziesiątki tysięcy mandatów

O statystyki dotyczące nakładanych mandatów MSWiA zapytał poseł Michał Jaros z Koalicji Obywatelskiej. Z informacji przekazanych przez wiceministra Macieja Wąsika wynika, że do września policja za nieprzestrzeganie obostrzeń związanych z koronawirusem nałożyła łącznie 44 241 grzywien oraz skierowała 51 959 notatek urzędowych do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Najwięcej mandatów nałożono na terenie województwa śląskiego – 6240, mazowieckiego – 5093 i dolnośląskiego – 4575. Najmniej na Podkarpaciu – 819. Na początku września podawano, że policja i sanepid nałożyły już kary na ponad 22 mln zł.

d4bd20v

Koronawirus. Sąd uchylił mandat

Policjanci nakładają mandaty, ale część z kar jest uchylana. Przełomowy był wyrok sądu w Kościanie. Mieszkaniec gminy Czempiń nie przyjął mandatu, którym policjanci chcieli ukarać go za złamanie zakazu przemieszczania się oraz zasłaniana nosa i ust podczas początkowej fazy pandemii. Mężczyzna nie przyjął mandatu i sprawa trafiła do sądu.

Sąd Rejonowy w Kościanie umorzył sprawę. W uzasadnieniu decyzji podkreślił, że przepisy dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się nie są zgodne z prawem. Wprowadzone zostały bowiem na zasadzie rozporządzenia, natomiast według konstytucji ich źródłem może być tylko ustawa.

Maseczki obowiązkowe wszędzie? Pinkas: ich brak to egoizm, wirus nie jest wymysłem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4bd20v

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bd20v
d4bd20v
Więcej tematów