Trwa ładowanie...

Koronawirus. Stan wyjątkowy w Czechach? Jest decyzja

Koronawirus w ostatnich tygodniach przyniósł wzrost zakażeń u naszego południowego sąsiada. Czechy podjęły decyzję ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego. Będzie obowiązywał przez najbliższe 14 dni. Wcześniejszy stan wyjątkowy wygasa tam w niedzielę o północy.

Koronawirus. Stan wyjątkowy w Czechach? Jest decyzjaKoronawirus. Stan wyjątkowy w Czechach? Jest decyzjaŹródło: Pixabay
da0wq6v
da0wq6v

Koronawirus zmusił Czechy do wprowadzenia stanu wyjątkowego. Wszystko z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem, który jest tam odnotowywany od kilku tygodni.

Koronawirus. Czechy wprowadzają stan wyjątkowy

Jak informują media w Czechach, stan wyjątkowy ma obowiązywać przez najbliższe 14 dni. Jego celem jest ograniczenie transmisji koronawirusa u naszego południowego sąsiada. Stan wyjątkowy, który wprowadzą Czechy, ma ochronić czeską służbę zdrowia przed załamaniem.

Wcześniejszy stan wyjątkowy zakończy się tam o północy w niedzielę 14 lutego. Został on przedłużony 21 stycznia. Początkowo miał obowiązywać do 21 lutego, jednak rząd nie uzyskał odpowiedniej większości do jego przedłużenia o cały miesiąc. Wprowadzenie nowego stanu wyjątkowego nie wiąże się ze zmianą dotychczasowych obostrzeń.

Koronawirus w Polsce. Co potem? "Czeka nas epidemia nowotworów"

Stan wyjątkowy w Czechach został wprowadzony na wniosek gubernatorów, którzy zarządzają czeskimi krajami. Wcześniej, jak przypomina Czeska Agencja Informacyjna (CTK), wniosek o przedłużenie stanu wyjątkowego złożył premier Czech Andrej Babisz - ten jednak został odrzucony.

da0wq6v

Czechy wprowadzają stan wyjątkowy. Wniosek złożyli samorządowcy

- Dziś uzgodniliśmy, że wszyscy marszałkowie zażądają wprowadzenia stanu wyjątkowego. To w tej chwili jedyny sposób na poradzenie sobie z kryzysem w naszym kraju - oświadczył zarządzający krajem morawsko-śląskim Ivo Vondrák w rozmowie z Czeską Telewizją.

Gubernatorzy, wraz z burmistrzem Pragi, z prośbą o wprowadzenie stanu wyjątkowego zwrócili się do rządu Czech w niedzielę rano, po porannych obradach z ministrami. W opinii samorządowców to jedyna możliwość walki z III falą epidemii koronawirusa w Czechach.

- Dziękuję Stowarzyszeniu Regionów za rzeczową dyskusję, która doprowadziła do naszego wspólnego celu. To nic innego jak ochrona zdrowia nas wszystkich. Gubernatorzy są bliżej ludzi niż posłowie opozycji - napisała na Twitterze wicepremier Alena Schillerowa, która w ten sposób skrytykowała opozycję, która odrzuciła w parlamencie wniosek Babisza o wprowadzenie stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy w Czechach zostanie wprowadzony już w nocy z niedzieli na poniedziałek 15 lutego i będzie trwał do 28 lutego.

Czechy wprowadzają stan wyjątkowy. Niemcy wprowadzili kontrole

Jednym z powodów wprowadzenia stanu wyjątkowego przez Czechy jest grasująca w kraju mutacja koronawirusa z Wielkiej Brytanii. Ten cechuje się znacznie większą zakażalnością, co przekłada się na liczbę nowych przypadków w Czechach.

da0wq6v

W związku ze stwierdzeniem obecność brytyjskiej mutacji w Czechach rząd w Niemczech zdecydował o wprowadzeniu kontroli granicznych. Restrykcje są poważne i znacznie ograniczyły komunikację między państwami.

Jak informowaliśmy w Wirtualnej Polsce, do Niemiec z Czech można wjechać tylko w wyjątkowych przypadkach i przy okazaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Źródło: CTK / ceskenoviny.cz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
da0wq6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
da0wq6v
Więcej tematów