PolskaKoronawirus. Stadion Narodowy na minusie po raz pierwszy od 5 lat

Koronawirus. Stadion Narodowy na minusie po raz pierwszy od 5 lat

PGE Stadion Narodowy przyniósł w ubiegłym roku 6 milionów złotych strat. Władze stadionu tłumaczą, że wszystkiemu winna jest pandemia, przez którą odwołano lub przeniesiono większość imprez. Arena przygotowuje się do pierwszych wydarzeń komercyjnych po zawieszeniu działalności szpitala tymczasowego.

Stadion Narodowy pierwszy raz od 5 lat na minusie
Stadion Narodowy pierwszy raz od 5 lat na minusie
Źródło zdjęć: © East News | Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

31.05.2021 20:45

W 2020 roku na PGE Narodowym miały odbyć się 24 duże wydarzenia. Ze względu na pandemię do skutku doszło tylko dwa: widowisko "1920. Wdzięczni Bohaterom" i koncert "Solidarni z Białorusią". Odwołano lub przeniesiono na 2022 rok między innymi koncerty: Iron Maiden, Rammstein, Stinga, Guns N’ Roses, a także mecz Polska - Rosja, mistrzostwa na żużlu i Warszawskie Targi Książki.

Zwykle w ciągu roku na stadionie odbywało się też około 500 imprez targowych, konferencji, kongresów, gal, bankietów oraz innych spotkań biznesowych. W 2020 r. większość z nich się nie odbyła.

Stadion Narodowy od 2015 roku przynosił zyski

Operator stadionu, spółka PL 2012+ zamknęła ubiegły rok na minusie. Strata na poziomie 6 milionów złotych nie jest duża, ale to pierwszy taki wynik od 5 lat.

- Dzięki współpracy z organizatorami wydarzeń imprezy zostały przełożone na przyszłe terminy. Stadion w kolejnych latach powróci do rangi samofinansującego się przedsiębiorstwa, które nie tylko pokryje koszty własnej działalności, ale także będzie w stanie generować zysk operacyjny – zapewnia Michał Proszowski, rzecznik spółki PL 2012+.

Część stadionu zajmuje nadal zawieszony szpital tymczasowy

"Zamrożony" szpital zajmuje dwa poziomy we wschodniej części areny: galerię i centrum konferencyjne. Pomieszczenia zostały poddane dekontaminacji i zamknięte. Trwają prace nad usunięciem z płyty stadionu instalacji tlenowej i elektrycznej szpitala. Jaki będzie koszt przywrócenia obiektu do stanu sprzed utworzenia szpitala tymczasowego, operator policzy dopiero po wyprowadzeniu się tej placówki.

Adaptacja Szpitala Narodowego kosztowała 18 milionów złotych. Część tej kwoty została wydana na zakup sprzętu medycznego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (199)