Trwa ładowanie...

Koronawirus. Powikłania po szczepieniach. Niemcy podali dane

Poważne reakcje poszczepienne są niezwykle rzadkie - wynika z raportu Instytutu Paula Ehrlicha, który odpowiada za dopuszczanie i kontrolę szczepionek w Niemczech.
Share
Szczepienie na COVID. Niemcy podają dane
Szczepienie na COVID. Niemcy podają daneŹródło: PAP
d2tazts

Poważne powikłania po podaniu szczepionek przeciwko koronawirusowi zdarzają się wyjątkowo rzadko – wynika z danych udostępnionych przez Instytut Paula Ehrlicha (PEI), który odpowiada za dopuszczanie i kontrolę szczepionek w Niemczech.

Instytut podaje, że po przeprowadzeniu niemal dziewięciu milionów szczepień, poważne powikłania wystąpiły w 0,3 na 1000 dawek. Za poważne uznaje się reakcje niepożądane, które wymagają hospitalizacji albo uchodzą za istotne z medycznego punktu widzenia.

W analizowanym okresie, czyli od 27 grudnia 2020 do 12 marca tego roku, wykonano w Niemczech 8,8 miliona szczepień. Blisko 7,1 mln zaaplikowanych dawek to preparat BioNTech/Pfizer. 1,5 miliona to AstraZeneca. Szczepionkę firmy Moderna otrzymało blisko 300 tys. osób.

d2tazts

Poważne reakcje niepożądane wystąpiły w sumie 2287 razy. 1728 przypadków dotyczyło szczepienia preparatem BioNTech/Pfizer, 113 Moderna, 352 AstraZeneca. Wynika z tego, że w relacji do liczby podanych dawek danej szczepionki AstraZeneca spowodowała mniej ciężkich przypadków niż dwa pozostałe preparaty.

Instytut zastrzega jednak, że należy zachować ostrożność przy porównaniach tego typu, bo grupy osób szczepionych w Niemczech różnymi preparatami nie są identyczne. Przez wiele tygodni AstraZeneca podawana była tylko osobom do 65. roku zycia.

Dane o zakrzepicy

Po niedawnym, chwilowym wstrzymaniu szczepień preparatem firmy AstraZeneca, z dużym zainteresowaniem oczekiwano danych na temat przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu. PEI nie odniósł się jednak konkretnie do tej sprawy. "Dalsze badania są obecnie prowadzone, aby wyjaśnić ewentualny związek ze szczepieniem” - czytamy. Instytut podał jedynie, że do 19 marca zgłoszono w Niemczech 14 podejrzanych przypadków po użyciu AstraZeneki, dwie kobiety zmarły. Dwa przypadki zakrzepicy zatok żylnych mózgu wystąpiły po zaszczepieniu preparatem firmy BioNTech/Pfizer.

d2tazts

Od początku akcji szczepień do PEI wpłynęły w sumie 351 zawiadomienia o podejrzeniu zgonu związanego ze szczepieniem. Zgony nastąpiły w przedziale czasowym od kilku godzin do 40 dni po szczepieniu. W 286 przypadkach chodziło o szczepionkę BioNTech/Pfizer, w czterech o Modernę, także w czterech o AstraZenekę. W pozostałych przypadkach nie ustalono producenta. Większość zmarłych osób miała liczne choroby współistniejące – podaje Instytut.

Także w tym przypadku należy zachować ostrożność, wyciągając wnioski o zgonach spowodowanych rzekomo przez daną szczepionkę. Należy pamiętać, że w ostatnich miesiącach preparatem BioNTech/Pfizer szczepiono w Niemczech głównie osoby w podeszłym wieku, w tym lokatorów domów opieki.

Szczepienie na COVID. Jakie reakcje?

Jeśli zaś chodzi o wszystkie, w tym lekkie reakcje poszczepienne, to odnotowano ich w Niemczech łącznie 19.194 czyli 2,2 na 1000 dawek. Niepożądane reakcje są różne, w zależności od producenta. Po szczepieniu preparatem BioNTech/Pfizer najczęściej zgłaszano ból w miejscu ukłucia, bóle głowy i zmęczenie. Po AstraZenece zgłaszano symptomy grypopodobne, dreszcze i gorączkę. Moderna często wywoływała wysypkę.

d2tazts

Podsumowując zebrane dane, Instytut im. Paula Ehrlicha ocenia w raporcie, że "szczepienia są efektywnym środkiem zapobiegania pandemii koronawirusa i ochrony przed COVID-19”.

(PEI, DPA/szym)

Przeczytaj także:

Sputnik V może wylądować w Niemczech

d2tazts

Trzecia fala: Francja przyspiesza szczepienia

Koronawirus w Polsce. Alarmujące dane, Adam Niedzielski przedstawił liczby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tazts

Podziel się opinią

Share
d2tazts
d2tazts
Więcej tematów