Koronawirus. Polska jednym z czterech krajów UE, gdzie nie słabnie pandemia
Polska, Szwecja i Rumunia to kraje Unii Europejskiej, gdzie liczba zakażeń koronawirusem utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zmian nie widać również w Wielkiej Brytanii, która niedawno opuściła wspólnotę. Pandemia przybiera z kolei na sile w Bułgarii.
Dane ws. koronawirusa przedstawiła członkom Parlamentu Europejskiego dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób Zakaźnych (ECDC) Andrea Ammon. ECDC monitoruje sytuację we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej oraz w Wielkiej Brytanii, która niedawno opuściła wspólnotę, a także w Norwegii i Liechtensteinie.
Szefowa unijnej agencji poinformowała, że Bułgaria pozostaje jedynym krajem UE, gdzie odnotowuje się wzrost liczby przypadków SARS-CoV-2 - podaje agencja Reuters. Koronawirus na stabilnym poziomie utrzymuje się w Polsce, Szwecji, Rumunii, a poza Unią Europejską również w Wielkiej Brytanii. Badania wykazały, że w tych krajach nie odnotowano "istotnych zmian w ciągu 14 ostatnich dni".
Koronawirus. Polska jednym z czterech krajów UE, gdzie nie słabnie pandemia
W pozostałych państwach pandemia SARS-CoV-2 jest w odwrocie. - Wydaje się, że w Europie od soboty fala przenoszenia COVID-19 przekroczyła już swój szczyt - powiedziała Ammon. Właśnie w sobotę wszystko wskazywało na to, że Polska jest na dobrej drodze, aby koronawirus zaczął wykazywać tendencję spadkową. Wszystko przez to, że dwa dni z rzędu spadała liczba aktywnych przypadków.
Zobacz też: Wybory 2020. Polacy na emigracji będą najbardziej poszkodowani
Raport ECDC podważa m.in. słowa premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, który stwierdził, że jego kraj szczyt zachorowań na COVID-19 ma już za sobą. Wielka Brytania odnotowała jak na razie prawie 190 tys. przypadków koronawirusa i ponad 28 tys. zgonów. Jeśli chodzi o przypadki śmiertelne tylko Włochy zaliczyły do tej pory nieznacznie więcej przypadków SARS-CoV-2. Szef brytyjskiego rządu sam wrócił do pracy w zeszłym tygodniu po tym, jak pokonał COVID-19.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Źródło: Reuters