Trwa ładowanie...
koronawirus

Koronawirus. Polacy wybrali. Tą szczepionką zaszczepią się najchętniej

Jaką szczepionką na COVID chcieliby się szczepić Polacy? Sondaż pokazuje, że odpowiedź nie jest wcale oczywista.
Share
Szczepienia na COVID-19. Polacy zabrali głos
Szczepienia na COVID-19. Polacy zabrali głosŹródło: Getty Images
d24t7g3

Pierwsza w Polsce i w UE została dopuszczona do użycia szczepionka koncernu Pfizer i firmy biotechnologicznej BioNTech, oparta na technologii mRNA. W następnej kolejności dołączyły do niej preparaty firm Moderna i AstraZeneca.

Różne działania, różna skuteczność zwalczania COVID-19. Wszystko to wpływa na sposób postrzegania szczepionek przez Polaków.

Sondaż SW Research dla rp.pl pokazuje wyraźnie, który preparat wybraliby Polacy, gdyby mieli możliwość wyboru.

d24t7g3

Czytaj:Koronawirus. Żłobki i przedszkola zamknięte dłużej? "Sygnały od rządu"

Nieco ponad 1/3 ogółu (34,5 proc. ankietowanych) wskazała szczepionkę Pfizer/BioNTech. Mniej badanych (15 proc.) wybrałoby z kolei szczepionkę Johnson&Johnson. 8,2 proc. respondentów zaszczepiłoby się natomiast preparatem Moderny. Zaledwie 4,9 proc. badanych wybrałoby szczepionkę AstraZeneca. Europejska Agencja Leków dopuściła wszystkie z nich.

Jednocześnie 19,8 proc. ankietowanych nie zamierza szczepić się na COVID-19. Zdania w tej kwestii nie ma 17,6 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 6.04-7.04.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

d24t7g3

Mutacje koronawirusa w Polsce

Przypomnijmy, że już w środę minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o występujących w Polsce odmianach koronawirusa. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że dominującą mutacją jest ta brytyjska.

Jeśli chodzi o zakażenia wariantem południowoafrykańskim i brazylijskim, to mamy do czynienia z pojedynczymi przypadkami. Wzrost zakażeń tą odmianą może skutkować koniecznością powtórzenia szczepień - alarmują eksperci.

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. "Policjanci się pilnują"s

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d24t7g3

Podziel się opinią

Share
d24t7g3
d24t7g3
Więcej tematów