Trwa ładowanie...

Koronawirus. ONZ: takich pandemii może być coraz więcej

ONZ ostrzega: choroby występujące pierwotnie tylko u zwierząt, w przyszłości częściej mogą się przenosić na ludzi – podobnie jak się to stało w przypadku SARS-CoV-2.

Koronawirus. ONZ: takich pandemii może być coraz więcejŹródło: PAP
d3krxgh
d3krxgh

"Jeżeli nadal będziemy eksploatować zwierzęta i niszczyć nasze systemy ekologiczne, możemy się liczyć w najbliższych latach z ciągłym napływem chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi" - ostrzega szefowa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP), Inger Andersen.

Potwierdza to Delia Randolph, weterynarz i epidemiolog z Międzynarodowego Instytutu Badań Żywego Inwentarza (ILRI): "Podczas gdy świat był zaskoczony wybuchem pandemii COVID-19, dla nas, którzy badamy choroby zwierząt, nie było to niespodzianką. Była to w najwyższym stopniu przewidywalna pandemia".

Od lat 30. XX wieku naukowcy obserwują "wyraźną tendencję" do rosnącej liczby ludzkich chorób – blisko 75 procent z nich to choroby odzwierzęce (zoonozy), pochodzące od dzikich zwierząt – tłumaczy Randolph. Zwierzęta hodowlane, takie jak bydło, są często pośrednikami w przenoszeniu chorób – wynika z raportu UNEP i ILRI. Ten sam raport zwraca uwagę na to, że rosnący popyt na mięso, zmiany klimatu i wzrastająca urbanizacja przyczyniają się do tego niekorzystnego rozwoju.

Zobacz też: Politycy PiS mówią o "końcu epidemii". Grzegorz Schetyna: najważniejsze pięć dni od lat

Koronawirus. Drastyczny wyzysk środowiska

Na niektórych obszarach działalność człowieka "burzy naturalne bariery, które kiedyś chroniły człowieka przed tymi patogenami" - krytykuje Doreen Robinson, ekspertka UNEP ds. dzikiej przyrody. Ponadto rosnące temperatury mogą tworzyć idealne warunki dla rozwoju zarazków i ich rozprzestrzeniania się, ostrzega raport UNEP i ILRI. Dużą rolę odgrywa również rosnąca eksploatacja przyrody przez polowanie, handel i konsumpcję dzikich zwierząt.

d3krxgh

Nowy koronawirus został prawdopodobnie przeniesiony z nietoperzy na ludzi przez inne zwierzę. Także ebola i MERS, to choroby odzwierzęce, podobnie jak SARS rozpoznany po raz pierwszy w Azji w 2003 roku i przeniesiony na człowieka prawdopodobnie od niewielkiego ssaka – pagumy chińskiej.

d3krxgh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3krxgh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj