Trwa ładowanie...

Koronawirus. Niemcy: co piąty chory na COVID-19 umierał w szpitalu

Naukowcy z Niemiec przeanalizowali dane o hospitalizacji osób zarażonych koronawirusem i ich terapii w 920 szpitalach. Co piąty pacjent przyjęty między końcem lutego a połową kwietnia nie przeżył.

Koronawirus. Niemcy: co piąty chory na COVID-19 umierał w szpitaluŹródło: YouTube
d1aq7zl
d1aq7zl

Śmiertelność wynosiła 53 proc. u pacjentów wentylowanych i 16 proc. u osób niewentylowanych. Ogólnie respirowano 17 proc. pacjentów.

Takie są główne wyniki analizy Instytutu Badawczego powszechnej kasy chorych AOK (WIdO), Niemieckiego Interdyscyplinarnego Stowarzyszenia Intensywnej Terapii i Medycyny Ratunkowej (DIVI) oraz Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, która została opublikowana w czasopiśmie medycznym "The Lancet Respiratory Medicine". Według informacji podanych w środę w Berlinie, przeanalizowano dane około 10 tys. pacjentów z potwierdzoną diagnozą COVID-19.

Ogółem zmarło około jednej piątej (22 proc.) pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem. Śmiertelność wśród mężczyzn wynosiła 25 proc., o 6 punktów procentowych więcej niż kobiet (19 proc.). Bez względu na płeć śmiertelność wśród osób starszych była bardzo wysoka: 27 proc. zmarło w grupie 70-79 lat, 38 proc. w grupie 80+. Kobiety i mężczyźni mieli podobny współczynnik śmiertelności w przypadku, gdy byli respirowani.

Ciężkie przypadki szczególnie dotyczyły osób starszych i osłabionych

- Wysokie wskaźniki śmiertelności jasno pokazują, że stosunkowo duża liczba pacjentów z bardzo ciężkim przebiegiem choroby była leczona w klinikach. Te ciężkie przypadki szczególnie dotyczyły osób starszych i osłabionych, ale występowały również u młodszych pacjentów - powiedział Jürgen Klauber, dyrektor zarządzający WIdO .

d1aq7zl

Łącznie 1727 (17 proc.) z 10021 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 znalazło się pod respiratorem. Nieco ponad trzy czwarte tych pacjentów otrzymało respirację inwazyjną. Średni wiek pacjentów wynosił 68 lat - zarówno w grupie wentylowanej, jak i niewentylowanej. Odsetek wentylowanych mężczyzn wynosił 22 proc., prawie dwukrotnie więcej niż kobiet (12 proc.); jednak śmiertelność była na porównywalnym poziomie.

Czytaj więcej na Deutsche Welle: Niemcy: Mamy wystarczające zapasy remdesiviru

Szereg chorób współistniejących

Pacjenci z COVID-19 leczeni w szpitalu często cierpieli na szereg chorób współistniejących. Na przykład 24 proc. pacjentów bez respiracji miało zaburzenia rytmu serca; było to 43 proc. pacjentów z wentylacją. Cukrzyca była obecna u 26 proc. pacjentów bez wentylacji i u 39 proc. pacjentów z wentylacją.

Zobacz też: Koronawirus a wesela. Janusz Cieszyński o gotowości do przywrócenia obostrzeń

Połowa wentylowanych pacjentów była pod respiratorem przez ponad 10 dni; średni czas pobytu w szpitalu dla pacjentów z COVID-19 wynosił 14 dni. U pacjentów niewentylowanych był to okres znacznie krótszy: wychodzili ze szpitala po 12 dniach, natomiast pacjenci wentylowani - po 25 dniach. 23 proc. pacjentów dotkniętych ciężkim przebiegiem infekcji musiało nawet pozostawać pod respiratorem dłużej niż 21 dni.

d1aq7zl

(KNA/ma)

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl"

d1aq7zl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1aq7zl
Więcej tematów