Trwa ładowanie...
d4e4bn1

Koronawirus. Naukowcy z Finlandii: Wirus może utrzymywać się w powietrzu dłużej, niż sądzono

Koronawirus może utrzymywać się w powietrzu całe minuty - tak dowodzą naukowcy z Finlandii, którzy publikują nowe wyniki badań. Do swoich wniosków doszli dzięki symulacji zakupów w sklepie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Finlandia. Naukowcy dokonali nowego odkrycia.
Koronawirus. Finlandia. Naukowcy dokonali nowego odkrycia. (PAP, Fot: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
d4e4bn1

Do badania potrzeba było wykorzystać superkomputer. Dzięki jego użyciu, cztery fińskie ośrodki badawcze: Uniwersytet Aalto w Espoo, Uniwersytet w Helsinkach, państwowe Technologiczne Centrum Badawcze VTT oraz Instytut Meteorologiczny przeprowadziły symulację wyjścia na zakupy.

Koronawirus. Finlandia. Przełomowe badanie

Celem badania było potwierdzenie tezy, że przebywanie w dużych skupiskach ludzi, w zamkniętym pomieszczeniu może okazać się katastrofalne w skutkach dla naszego zdrowia. Chodzi nie tylko o hipermarkety, ale też o komunikację miejską, urzędy i inne tego typu pomieszczenia.

d4e4bn1

Jak donosi rmf24.pl, naukowcy badali, jak zachowują się mikrocząsteczki w zamkniętej przestrzeni. Chodzi o cząstki unoszące się w powietrzu, które wydostają z dróg oddechowych w trakcie kaszlu, kichania lub mówienia, rozprzestrzeniają się dzięki strumieniowi powietrza.

Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Wzrost liczby osób zakażonych. Najnowsze informacje ministerstwa zdrowia

Zobacz też: Wybory prezydenckie w obliczu koronawirusa. Wygrałby Andrzej Duda

Koronawirus. Finlandia. Naukowcy zalecają ostrożność

Fińscy badacze potwierdzili, że mikrocząsteczki wydostają się daleko poza osobę kichającą bądź kaszlącą. Zauważyli też, że chmura aerozolu, która powstaje z takich cząstek, nie znika od razu. Zanim się rozrzedzi mogą minąć całe minuty, a to oznacza, że osoby, które wejdą w nią nieświadomie, mogą nawdychać się zakażonych cząsteczek.

d4e4bn1

W związku z badaniem, fińscy naukowcy jeszcze bardziej zalecają zwracanie uwagi na to, jak zachowujemy się w przestrzeni publicznej. Jeżeli musimy kichnąć bądź odkaszlnąć, zróbmy to, ale w rękaw. Warto też zaopatrzyć się w maseczki ochronne.

Czytaj również: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje

WHO w najbliższym czasie ma rozstrzygnąć kwestię odgórnego zalecenia noszenia maseczek dla wszystkich osób, które znajdą się w przestrzeni publicznej. Więcej, o tym szczególnym spotkaniu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu na łamach Wirtualnej Polski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d4e4bn1

W projekcie badawczym udział wzięło około 30 naukowców z różnych dziedzin. Specjalizują się oni m.in. w fizyce przepływu, fizyce aerozoli, wentylacji, wirusologii i kontaktach społecznych. Do badania wykorzystano moc superkomputera, a modele służące do badań już w ciągu tygodnia przyniosły pierwsze wyniki.

Źródło: rmf24.pl

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na informację, nagranie oraz zdjęcia.

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d4e4bn1

Podziel się opinią

Share
d4e4bn1
d4e4bn1
Więcej tematów