Koronawirus. Naukowcy z Finlandii: Wirus może utrzymywać się w powietrzu dłużej, niż sądzono
Koronawirus może utrzymywać się w powietrzu całe minuty - tak dowodzą naukowcy z Finlandii, którzy publikują nowe wyniki badań. Do swoich wniosków doszli dzięki symulacji zakupów w sklepie.
Do badania potrzeba było wykorzystać superkomputer. Dzięki jego użyciu, cztery fińskie ośrodki badawcze: Uniwersytet Aalto w Espoo, Uniwersytet w Helsinkach, państwowe Technologiczne Centrum Badawcze VTT oraz Instytut Meteorologiczny przeprowadziły symulację wyjścia na zakupy.
Koronawirus. Finlandia. Przełomowe badanie
Celem badania było potwierdzenie tezy, że przebywanie w dużych skupiskach ludzi, w zamkniętym pomieszczeniu może okazać się katastrofalne w skutkach dla naszego zdrowia. Chodzi nie tylko o hipermarkety, ale też o komunikację miejską, urzędy i inne tego typu pomieszczenia.
Jak donosi rmf24.pl, naukowcy badali, jak zachowują się mikrocząsteczki w zamkniętej przestrzeni. Chodzi o cząstki unoszące się w powietrzu, które wydostają z dróg oddechowych w trakcie kaszlu, kichania lub mówienia, rozprzestrzeniają się dzięki strumieniowi powietrza.
Koronawirus. Finlandia. Naukowcy zalecają ostrożność
Fińscy badacze potwierdzili, że mikrocząsteczki wydostają się daleko poza osobę kichającą bądź kaszlącą. Zauważyli też, że chmura aerozolu, która powstaje z takich cząstek, nie znika od razu. Zanim się rozrzedzi mogą minąć całe minuty, a to oznacza, że osoby, które wejdą w nią nieświadomie, mogą nawdychać się zakażonych cząsteczek.
W związku z badaniem, fińscy naukowcy jeszcze bardziej zalecają zwracanie uwagi na to, jak zachowujemy się w przestrzeni publicznej. Jeżeli musimy kichnąć bądź odkaszlnąć, zróbmy to, ale w rękaw. Warto też zaopatrzyć się w maseczki ochronne.
Czytaj również: Koronawirus w Polsce i na świecie. Najnowsze informacje
WHO w najbliższym czasie ma rozstrzygnąć kwestię odgórnego zalecenia noszenia maseczek dla wszystkich osób, które znajdą się w przestrzeni publicznej. Więcej, o tym szczególnym spotkaniu pisaliśmy w ubiegłym tygodniu na łamach Wirtualnej Polski.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
W projekcie badawczym udział wzięło około 30 naukowców z różnych dziedzin. Specjalizują się oni m.in. w fizyce przepływu, fizyce aerozoli, wentylacji, wirusologii i kontaktach społecznych. Do badania wykorzystano moc superkomputera, a modele służące do badań już w ciągu tygodnia przyniosły pierwsze wyniki.
Źródło: rmf24.pl
Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film