Trwa ładowanie...
d2ej0px

Koronawirus na świecie. Chiny alarmują. Osoby bez objawów mogą zarażać

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kantonie i Uniwersytetu Hongkongu stwierdzili, że koronawirus jest zaraźliwy przed wystąpieniem objawów choroby COVID-19. Jak dodają, nawet 44 proc. przypadków infekcji może pochodzić od osób, u których nie wystąpiły jeszcze objawy zakażenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus na świecie. Chiny apelują. Osoby bez objawów mogą zarażać.
Koronawirus na świecie. Chiny apelują. Osoby bez objawów mogą zarażać. (PAP, Fot: PAP/EPA/ABIR SULTAN)
d2ej0px

Do wniosku, że zarażamy się między sobą, po czym mamy do czynienia z osobą zakażoną, naukowcy doszli po przeanalizowaniu 94 przypadków zainfekowanych koronawirusem pacjentów leczonych w kantońskim 8. Szpitalu Ludowym. Badaniu poddano też wybrane pary osób, wśród których znalazły się osoby zakażone i zarażające.

Koronawirus na świecie. Przełom w zwalczaniu koronawirusa?

Wyniki badania zostały podane do wiadomości publicznej na platformie medRxiv.

d2ej0px

Wnioski wyciągnięte z badania pozwoliły stwierdzić, że osoby zakażone mogą zacząć zakażać nawet na 2 doby przed wystąpieniem u nich pierwszych objawów koronawirusa. Należy jednak pamiętać, że szczyt zaraźliwości przypada na moment, w którym pojawią się objawy, a także tuż przed ich wystąpieniem. To, na co trzeba zwrócić uwagę, to fakt, że opublikowane badanie nie zostało jeszcze poddane żadnej naukowej weryfikacji.

Zobacz też: Stanisław Karczewski pracował przy pacjentach, ale testu na razie nie robi. "To byłby wielki błąd"

Koronawirus na świecie. Nowe zalecenia z Chin

Jak podkreślają chińscy uczeni, aż w 44 proc. przypadków osoby zarażone zaczęły zarażać innych ludzi, przed pojawieniem się u nich objawów. Ciężko było to zweryfikować wcześniej, ponieważ osoby, u których objawy już wystąpiły, od razu były izolowane od reszty społeczeństwa.

d2ej0px

"Aby skutecznie opanować epidemię, należy pilnie rozważyć bardziej inkluzywne kryteria śledzenia kontaktów, by wychwytywać potencjalne transmisje 2-3 dni przed wystąpieniem objawów" - zalecają naukowcy i apelują o zwiększoną dbałość o higienę osobistą. Jak podkreślają we wnioskach, higiena i izolacja od otoczenia mogą pozwolić na przejęcie kontroli nad szerzącą się epidemią koronawirusa.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce i na świecie. Niepokojące doniesienia. Blisko sto nowych przypadków

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Warto nadmienić, że główny ekspert ChRL ds. chorób zakaźnych, Zhong Nanshan podkreślił niedawno, że państwa powinny poddawać kwarantannie wszystkie osoby z otoczenia zakażonych. Zalecenie dotyczyło również tych osób, u których objawy koronawirusa nie wystąpiły.

d2ej0px

Źródło: PAP

Czytaj również: Koronawirus w Polsce i na świecie. Angela Merkel poddana kwarantannie

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

Zobacz też: Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia opublikowało specjalny film

d2ej0px

Podziel się opinią

Share

d2ej0px

d2ej0px
Więcej tematów