Trwa ładowanie...

Koronawirus. Myszy dostaną polską szczepionkę

Pierwszymi pacjentami, którzy zostaną zaszczepieni prototypową polską szczepionką na koronawirsa, będą myszy. Preparat zostanie podany gryzoniom w laboratorium, a badacze sprawdzą ich reakcję immunologiczną.

Share
Koronawirus. Myszy dostaną polską szczepionkę. Polsce. Profesor Andrzej Mackiewicz (P), prezes Centrum Badań DNA w Poznaniu Jacek Wojciechowicz (L) i dyrektor generalny Centrum Badań DNA w Poznaniu Mariusz Herman (C)
Koronawirus. Myszy dostaną polską szczepionkę. Polsce. Profesor Andrzej Mackiewicz (P), prezes Centrum Badań DNA w Poznaniu Jacek Wojciechowicz (L) i dyrektor generalny Centrum Badań DNA w Poznaniu Mariusz Herman (C) Źródło: PAP, Fot: PAP/Paweł Supernak, Pawe³ Supernak
d2dcfco

Testy na myszach są kolejnym etapem prac nad szczepionką. Prototyp jest już gotowym preparatem, ale teraz należy zbadać reakcje organizmów żywych na obecne w nim przeciwciała.

Koronawirus. Pierwsi pacjenci za pół roku

Naukowcy pod kierownictwem prof. Andrzeja Mackiewicza mają nadzieję, że dzięki badaniom na gryzoniach, szczepionka zostanie przetestowana na pierwszych ochotnikach już za pół roku. Badacze planują zaszczepić wówczas 130 tysięcy osób, nie tylko Polaków. Wśród chętnych na udział w testach są np. obywatele Brazylii. Projekt Polaków wymaga jednak wsparcia finansowego rządu. Naukowcy podkreślają, że samo uruchomienie produkcji na masową skalę to koszt kilkunastu milionów złotych.

d2dcfco

Dzięki testom na myszach badacze dowiedzą się, czy do nabycia odporności na koronawirusa wystarczy tylko jednorazowe podanie szczepionki. Badania ujawnią też skutki uboczne obecności preparatu w organizmie, co pozwoli wyeliminować je na późniejszym etapie produkcji.

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo zdrowia zapowiada nowe obostrzenia. Czarzasty: "Ile osób w tym czasie zmarło?"

Naukowcy liczą, że Europejska Agencja Leków i amerykańskie FDA wydadzą zgodę na przyśpieszoną ścieżkę legalizacji preparatu. Wytwarzanie szczepionki na większą skalę będzie mogło się rozpocząć po audycie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który jest częścią Europejskiej Agencji Leków.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2dcfco

Podziel się opinią

Share
d2dcfco
d2dcfco
Więcej tematów