Trwa ładowanie...

Koronawirus. Instytut Wirusologii w Wuhan może zostać nagrodzony

Chińska Akademia Nauk opublikowała listę instytucji, które mogą dostać jedną z najważniejszych w kraju nagród. W ścisłej czołówce kandydatów znalazł się Instytut Wirusologii w Wuhan, wobec którego pojawiły się oskarżenia o wytworzenie koronawirusa SARS-CoV-2 w laboratorium.

Share
Koronawirus. Instytut Wirusologii w Wuhan może zostać nagrodzony
Koronawirus. Instytut Wirusologii w Wuhan może zostać nagrodzonyŹródło: GETTY, fot: VCG
d31uqvb

Instytut Wirusologii w Wuhan został wpisany na listę podmiotów, które mogą otrzymać nagrodę Chińskiej Akademii Nauk za wyróżniające się osiągnięcie w świecie nauki i technologii. Osiągnięciem tym, jak uzasadniono, ma być "zidentyfikowanie" koronawirusa SARS-CoV-2. Na indywidualne nagrody akademii liczyć mogą również dyrektorzy tamtejszego laboratorium dr Shi Zhengli i dr Yuan Zhiming.

Chińska gazeta "Global Times" pisząc o nominacji dla instytutu i jego pracowników, określiła ją mianem wynagrodzenia za ataki zachodnich mediów i polityków.

Chodzi o oskarżenia pod adresem chińskich naukowców, w których zarzuca im się, że są odpowiedzialni za stworzenie koronawirusa SARS-CoV-2 w warunkach laboratoryjnych.

Zobacz też: Jaka będzie pogoda w wakacje? Prognoza długoterminowa od IMGW

Sprawę w mediach komentowała sama dr Shi Zhengli, która w wypowiedzi dla "New York Timesa" nie kryła oburzenia całą sprawą. - Nie wiem, jak to się stało, że na niewinnych naukowców nieustannie wylewane są wiadra pomyj - stwierdziła.

d31uqvb

Dodała, że nie można przedstawić żadnych dowodów na to, że koronawirus nie powstał w jej laboratorium, bo tak się po prostu nie stało.

Koronawirus. Wynagrodzenie za ataki medialne

Tymczasem w mediach na świecie ponownie zagościł temat genezy koronawirusa. W ubiegłym tygodniu Dr Steven Quay z Instytutu Hudsona w Waszyngtonie stwierdził podczas konferencji prasowej, że dowody przeciwko chińskiemu laboratorium są uderzające.

Wskazał, że SARS-CoV-2 wykazywał niespotykane dotąd właściwości transmisyjne u wirusów wykrytych w naturze. Zwrócił również uwagę, że gdyby to nie wyciek z laboratorium w Wuhan był przyczyną pandemii, to przypadki koronawirusa byłyby wykrywane wcześniej w lokalnej społeczności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d31uqvb

Podziel się opinią

Share
d31uqvb
d31uqvb
Więcej tematów