Facebook wypowiada wojnę szczepionkowym fake newsom
Facebook zapowiada walkę z dezinformacją na temat szczepionek przeciw COVID-19. Zamieszczane w serwisie posty na ten temat będą opatrywane przekierowaniami na strony z rzetelnymi informacjami takie jak Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Akcja to część szerszej kampanii Facebooka przeciwko dezinformacji dotyczącej COVID-19.
W komunikacie koncern podał przykład posta podważającego bezpieczeństwo szczepionek. Do każdego takiego wpisu zostanie dodany komentarz przypominający, że zanim preparat został dopuszczony do podawania pacjentom, został dokładnie przebadany przez wyspecjalizowane instytucje. Komunikaty mają się opierać na wiarygodnych informacjach pochodzących od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Na początku komentarze będą dostępne m.in. w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim, arabskim i portugalskim, a stopniowo dodawane będą kolejne wersje językowe. Docelowo wszystkie posty poruszające temat szczepionek mają odsyłać do umieszczonego na Facebooku centrum informacji na temat COVID-19, a także być opatrywane dodatkowymi informacjami dotyczącymi szczegółowych zagadnień związanych ze szczepieniami.
"Najlepsze co możemy zrobić, to przekazywać wiarygodne informacje"
"Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, by walczyć z tym problemem, to przekazywać z pomocą ekspertów medycznych wiarygodne informacje w pomocny sposób" - wyjaśnia jeden z dyrektorów Facebooka Chris Cox.
Szef Facebooka Mark Zuckerberg ogłosił ponadto wprowadzenie w serwisie nowej funkcji, która pozwoli mieszkańcom USA skontaktować się z najbliższym punktem szczepień, sprawdzić termin i zarejestrować się na zastrzyk.
W komunikacie przekazano, że na należącym do tej samej firmy co Facebook Instagramie również zostanie utworzone centrum informacji na temat COVID-19, analogicznie do tego działającego na Facebooku. Dodatkowo koncern będzie promował posty z informacjami pochodzącymi ze sprawdzonych źródeł i ograniczał zasięg treści uznanych za dezinformacyjne.
Facebook i oskarżenia o dezinformacje
Agencja Reutera przypomina, że Facebook i Instagram były ostatnio często krytykowane za pozwalanie na szerzenie dezinformacji i teorii spiskowych na temat szczepionek. Chociaż serwisy niedawno zaostrzyły swoje zasady bezpieczeństwa, nadal istnieją tam duże i łatwe do znalezienia konta, strony i grupy przekazujące fałszywe informacje o szczepionkach - pisze Reuters.
Źródło: PAP