Koronawirus. Lekarze biorą sprawy w swoje ręce. Szczepionkobusy staną przed kościołami
Na Podkarpaciu mobilne punkty szczepień staną przed kościołami, aby uczestnikom niedzielnych mszy zaoferować szczepienie przeciwko COVID-19. Akcja rozpocznie się jeszcze w maju.
13.05.2021 19:56
- Przystosowujemy kilka autobusów do funkcji mobilnych punktów szczepień. Tymi pojazdami odwiedzimy miejscowości, które aktualnie mają najgorsze statystyki szczepień - mówi WP dr Stanisław Mazur z Centrum Medycznego Medyk w Rzeszowie. Firma jest jednym z organizatorów szczepień przeciwko COVID-19 na Podkarpaciu.
- Motywacja do szczepień, szczególnie na prowincji woj. podkarpackiego i wśród starszych ludzi jest niższa niż średnio w Polsce. W weekendy będziemy pojawiać się przed kościołami, bo to są centra życia lokalnych społeczności. Liczę na to, że po mszy, czy po prostu z okazji wolnego dnia, znajdą się osoby gotowe do szczepienia. Będziemy do tego zachęcać - dodał rozmówca WP.
Podkreślił, że zabiega o poparcie duchownych. Akcja szczepień przed kościołami miałaby ruszyć po 23 maja.
Dr Stanisław Mazur ocenia, że powodzenie akcji szczepień będzie zależało od rozwoju sytuacji w najbliższych tygodniach. - W lipcu już mało kto będzie się chciał szczepić. Przemijająca pandemia, bliskość wakacji oraz mity o szkodliwości szczepień za chwilę całkiem zdemotywują ludzi. Podkarpackie jest na trzecim miejscu od końca, jeśli chodzi o poziom wyszczepienia mieszkańców regionu - dodał.
Kościół i szczepienia na COVID-19
Wielu proboszczów na Podkarpaciu podaje informacje o otwarciu każdego nowego punktu szczepień w ogłoszeniach parafialnych odczytywanych podczas nabożeństw. Część z nich jednak milczy na temat szczepień. Może to wynikać z pretensji do administracji rządowej o obostrzenia epidemiczne, które ograniczyły liczbę wiernych w kościołach.
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia polscy biskupi wydali stanowisko w sprawie szczepionek. Ich zdaniem "technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson & Johnson budzi poważny sprzeciw moralny". Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Biotycznych przekazał, że w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson & Johnson "korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów".
Uznano jednak, że wierni mogą z nich korzystać bez winy moralnej, w sytuacji gdy nie ma możliwości wyboru innej szczepionki (Moderny lub Pfizera).
Aktualnie woj. podkarpackie znajduje się na 14. miejscu w Polsce pod względem liczby wykonanych szczepień na 1000 mieszkańców (dane Ministerstwa Zdrowia). Liderami tego zestawienia są województwa dolnośląskie, pomorskie i podlaskie.