Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czy jazda pociągiem jest bezpieczna?

Podróżując komunikacją publiczną, nie tyle narażamy się na zarażenie koronawirusem poprzez niewielką odległość dzielącą nas od nosiciela, co przez długi czas, który spędzamy z innymi podróżnymi.

Share
Czy jazda koleją jest bezpieczna?
Czy jazda koleją jest bezpieczna?Źródło: siemens
dpo3d7m

Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Southampton zbadało szanse złapania koronawirusa w wagonie kolejowym przewożącym nosiciela. Opierając się na danych dotyczących chińskich pociągów dalekobieżnych, naukowcy odkryli, że pasażerowie pociągu siedzący w trzech rzędach (wszerz) i pięciu "kolumnach" (wzdłuż) osoby zakażonej, mają od zera do dziesięciu procent (10.3 proc.) szansy na zachorowanie.

To co jednak wydaje się najważniejsze w badaniach, to fakt, że wskaźnik zapadania na koronawirusa wzrastał z każdą godziną średnio o 0,15 proc. Stąd wniosek, że nie tylko bliska odległość między zdrowymi, a chorym wzmaga ryzyko zarażenia, ale też czas, który spędzają wspólnie w ciasnej przestrzeni.

W przypadku osób siedzących bezpośrednio obok nosiciela ryzyko zakażenia wzrastało w tempie 1.3 proc. na godzinę. To z kolei doprowadziło naukowców do konkluzji, że względnie bezpieczną odległością od zarażonego może być nawet 1 metr, pod warunkiem, taki kontakt trwa krócej niż godzinę. Po dwóch godzinach kontaktu, nawet odległość 2,5 metra może okazać się niewystarczająca żeby uchronić się przed zarażeniem.

Wybory prezydenckie. Cezary Tomczyk mówi jasno: decyzja SN trudna do zaakceptowania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpo3d7m

Podziel się opinią

Share
dpo3d7m
dpo3d7m
Więcej tematów