Trwa ładowanie...

Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków

Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków. Nasz kraj został umieszczony na czerwonej liście państw ze względu na rosnącą liczbę zakażeń.
Share
Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków
Koronawirus. Czechy zamykają granice dla PolakówŹródło: Anatol Chomicz / Forum, Fot: RM, Anatol Chomicz / Forum
dpkrzoa

Koronawirus II falą zakażeń uderzył w cały świat. Wiele państw Europy odnotowuje tysiące nowych przypadków dziennie. Podobnie jest w Polsce, gdzie tylko w czwartek stwierdzono ponad 27 tys. nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Koronawirus. Czechy zamykają granice dla Polaków

W wyniku rosnącej liczby dodatnich wyników testów na obecność koronawirusa, w czwartek wieczorem władze Czech umieściły Polskę na czerwonej liście państw pod kątem bezpieczeństwa podróżowania.

dpkrzoa

Oznacza to, że Czechy zamykają granice dla Polaków. Od zakazu podróżowania do naszego południowego sąsiada istnieją jednak pewne wyjątki.

Koronawirus w Polsce. Rafał Trzaskowski wprost: system jest na krawędzi załamania

Osoby, których nie obejmuje zakaz podróży, ale swój pobyt w Czechach planują na dłużej niż 12 godzin, będą zobowiązane do przedstawienia testu na obecność koronawirusa, a także wypełnienia specjalnego formularza lokalizacynego.

dpkrzoa

Koronawirus. Czechy zamykają granice. Są wyjątki

Zamkniętą granicę z Czechami będą mogły przekroczyć te osoby, które:

  • posiadają zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy w krajach o niskim wskaźniku ryzyka wystąpienia koronawirusa,
  • posiadają ważną wizę długoterminową lub zezwolenie na pobyt stały lub czasowy na terytorium Czech, które wydane zostały przez władze Republiki Czeskiej,
  • osoby z ważnym zezwoleniem na pobyt czasowy lub stały na terenie UE,
  • członkowie rodzin obywateli Czech lub obywateli UE ze stałym pobytem na terenie Republiki Czeskiej, w tym także osoby, które udowodnią przebywanie w stałym związku partnerskim,
  • pracownicy transportu międzynarodowego.
dpkrzoa

Zamknięta granica z Czechami nie będzie też przeszkodą dla osób, których wjazd na teren kraju jest zgodny z interesem Republiki Czeskiej. Chodzi tu zwłaszcza o pracowników, studentów, uczniów i dyplomatów. Ich wjazd na teren kraju musi być potwierdzony odpowiednim dokumentem.

Dodatkowo do Czech wjadą też te osoby, u których wystąpi nagła konieczność przekroczenia zamkniętej granicy. Na tej liście wymienia się m.in. osoby, które muszą pobrać świadczenie zdrowotne, wypełnić obowiązki narzucone przez sąd, czy też muszą opiekować się bliskimi, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji.

Koronawirus. Czechy zamykają granice. Kiedy potrzebny jest test PCR?

Wszystkie wymienione wyżej osoby, po przekroczeniu granicy z Czechami, jeżeli przebywały na terenie Polski dłużej niż 14 godzin, muszą przedstawić aktualny test na obecność koronawirusa. Ten musi zostać dostarczony w ciągu 5 dni od przekroczenia granicy. Akceptowane są także testy robione na terenie innych państw członkowskich UE. Te nie mogą być jednak starsze niż sprzed 72 godzin.

dpkrzoa

Od konieczności wykonania testu na obecność koronawirusa Czechy również przewidziały pewne wyjątki. Obejmują one:

  • pracownicy transportu międzynarodowego,
  • dyplomaci,
  • dzieci do 5 roku życia,
  • pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci, którzy regularnie przekraczają granicę z Czechami (przynajmniej raz w tygodniu),
  • obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy TRANZYTEM, lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 12 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dpkrzoa

Podziel się opinią

Share
dpkrzoa
dpkrzoa
Więcej tematów