Trwa ładowanie...
d2sfdia

Koronawirus. Co grupa krwi ma wspólnego z COVID-19

Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19 - wynika z badań opublikowanych w naukowym magazynie "Blood Advanced". Istnieje więcej dowodów na to, że grupa krwi może wpływać na ryzyko wystąpienia COVID-19 oraz ciężkość objawów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Co grupa krwi ma wspólnego z COVID-19?
Koronawirus. Co grupa krwi ma wspólnego z COVID-19? (Pixabay, Fot: fernandozhiminaicela)
d2sfdia

Choć eksperci zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, uważają, że grupa krwi może odgrywać istotną rolę w podatności na infekcję i prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby.

Grupa krwi a koronawirus. Badanie w Danii

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologii (ASH) w Danii na łącznej próbie ponad 470 tys. osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 wykazały, że osoby z grupą krwi 0 są mniej narażone od pozostałych na zakażenie się koronawirusem, a także na ciężki przebieg COVID-19. Dane te porównano z wynikami ponad 2,2 mln osób z całego świata chorych na COVID-19.

d2sfdia

Grupa krwi a koronawirus. Badanie z Kanady

Badanie przeprowadzone w Kanadzie, obejmowało 95 pacjentów z COVID-19 w stanie krytycznym, wskazując na wyższy odsetek osób z grupą krwi A lub AB. Aż 84 proc. wymagało zastosowania wentylacji mechanicznej, w porównaniu do 61 proc. u pacjentów z grupą krwi 0 lub B, co sugeruje, że mieli większe wskaźniki uszkodzenia płuc w wyniku COVID-19.

Koronawirus. Paweł Kapusta: "Nie ma miejsc na oddziałach, nie ma wolnych łóżek"

Wykazano też, że osoby z grupą krwi A lub AB dłużej przebywały na oddziale intensywnej terapii. Ich średnia to 13,5 dnia, podczas gdy osoby z grupą krwi 0 lub B, leżały na OIOM-e średnio 9 dni.

d2sfdia

Grupa krwi i skutki po COVID-19

W badaniu przeprowadzonym w Kanadzie wykazano, że więcej pacjentów z krwią typu A i AB, wymagało dializy z powodu niewydolności nerek oraz mogą mieć oni zwiększone ryzyko dysfunkcji lub niewydolności narządów niż osoby z krwią typu O lub B.

Jak atakuje grypa/COVID-19?
Jak atakuje grypa/COVID-19?

Z badania wynika też, że osoby z grupami krwi A i AB nie przebywały w szpitalu dłużej niż osoby z typami O lub B, ale średnio dłuższy czas przebywania na oddziale intensywnej terapii może wskazywać na cięższy przebieg COVID-19.

Źródło: MedicalXpress

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2sfdia

Podziel się opinią

Share
d2sfdia
d2sfdia
Więcej tematów