PolskaKoronawirus. Co grupa krwi ma wspólnego z COVID-19

Koronawirus. Co grupa krwi ma wspólnego z COVID-19

Grupa krwi może wpływać na przebieg COVID-19 - wynika z badań opublikowanych w naukowym magazynie "Blood Advanced". Istnieje więcej dowodów na to, że grupa krwi może wpływać na ryzyko wystąpienia COVID-19 oraz ciężkość objawów.

Koronawirus. Co grupa krwi ma wspólnego z COVID-19?
Koronawirus. Co grupa krwi ma wspólnego z COVID-19?
Źródło zdjęć: © Pixabay | fernandozhiminaicela

18.10.2020 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć eksperci zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, uważają, że grupa krwi może odgrywać istotną rolę w podatności na infekcję i prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby.

Grupa krwi a koronawirus. Badanie w Danii

Badania przeprowadzone przez Amerykańskie Towarzystwo Hematologii (ASH) w Danii na łącznej próbie ponad 470 tys. osób zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 wykazały, że osoby z grupą krwi 0 są mniej narażone od pozostałych na zakażenie się koronawirusem, a także na ciężki przebieg COVID-19. Dane te porównano z wynikami ponad 2,2 mln osób z całego świata chorych na COVID-19.

Grupa krwi a koronawirus. Badanie z Kanady

Badanie przeprowadzone w Kanadzie, obejmowało 95 pacjentów z COVID-19 w stanie krytycznym, wskazując na wyższy odsetek osób z grupą krwi A lub AB. Aż 84 proc. wymagało zastosowania wentylacji mechanicznej, w porównaniu do 61 proc. u pacjentów z grupą krwi 0 lub B, co sugeruje, że mieli większe wskaźniki uszkodzenia płuc w wyniku COVID-19.

Wykazano też, że osoby z grupą krwi A lub AB dłużej przebywały na oddziale intensywnej terapii. Ich średnia to 13,5 dnia, podczas gdy osoby z grupą krwi 0 lub B, leżały na OIOM-e średnio 9 dni.

Grupa krwi i skutki po COVID-19

W badaniu przeprowadzonym w Kanadzie wykazano, że więcej pacjentów z krwią typu A i AB, wymagało dializy z powodu niewydolności nerek oraz mogą mieć oni zwiększone ryzyko dysfunkcji lub niewydolności narządów niż osoby z krwią typu O lub B.

Jak atakuje grypa/COVID-19?
Jak atakuje grypa/COVID-19?

Z badania wynika też, że osoby z grupami krwi A i AB nie przebywały w szpitalu dłużej niż osoby z typami O lub B, ale średnio dłuższy czas przebywania na oddziale intensywnej terapii może wskazywać na cięższy przebieg COVID-19.

Źródło: MedicalXpress

Komentarze (7)