Trwa ładowanie...

Koronawirus. Chorwacja otwiera się na turystów z Polski

Turyści z Polski, którzy chcą spędzić urlop w Chorwacji, nie muszą już legitymować się negatywnym testem albo świadectwem szczepienia, nie spędzą też ani minuty na kwarantannie. Polska oficjalnie znalazła się na liście ECDC.

Share
Chorwacja. Turyści z Polski mają ułatwioną podróż
Chorwacja. Turyści z Polski mają ułatwioną podróżŹródło: East News, Fot: Marko Dimic/PIXSELL
d1m4iec

Chorwacka Wspólnota Turystyczna umieściła na Facebooku informację, w której czytamy, że wjazd bez dodatkowych obostrzeń jest możliwy tylko dla osób, które przybywają do Chorwacji bezpośrednio z krajów lub regionów, które są umieszczone na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Jednocześnie turysta nie może wykazywać oznak choroby, a także mieć kontaktu przed podróżą z zakażonymi osobami.

Na wspomnianej mapie ECDC - oprócz wszystkich województw Polski - kolorem zielonym oznaczono: Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, a także część Chorwacji. Z kolei terytorium Słowenii oznaczone jest kolorem pomarańczowym.

d1m4iec

PAP dodaje - powołując się na zapisy chorwackiego MSWiA - że osoby jadące do Chorwacji z krajów z zielonej listy po drodze będą musiały przejechać przez kraj/region, który nie jest na niej umieszczony, na granicy będą musiał udowodnić, że przejeżdżało się przez nie tylko tranzytem.

Zobacz też: Filtry przeciwsłoneczne, których lepiej unikać. O tym pamiętaj w trakcie upałów

Chorwacja zmienia zasady. Jedna pozostaje niezmienna

W komunikacie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej doprecyzowano, że za potwierdzenie tranzytu i niezatrzymywania się na terenie nieujętym na zielonej liście może posłużyć np. "dowód uiszczenia opłat za autostrady, rachunek za paliwo itp., na podstawie których będzie możliwe określenie dokładnego czasu podróży przez te kraje/regiony".

d1m4iec

Przed podróżą warto pamiętać, że Chorwacja nie należy do strefy Schengen, dlatego na granicy należy okazać ważny paszport lub dowód osobisty. Przy wjeździe trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, który można wcześniej wypełnić w internecie, co przyspieszy procedurę graniczną.

Podróżujący z krajów, które nie znajdują się na zielonej liście, nadal muszą okazać negatywny wynik testu antygenowego nie starszego niż sprzed 48 godz. lub PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed przybyciem. Zamiast badania można okazać świadectwo szczepień przeciw COVID-19 lub test potwierdzający przebycie infekcji. Bez żadnych zaświadczeń i testów granicę mogą przekroczyć dzieci do 12 lat towarzyszące rodzicom spełniającym warunki wjazdu. Chorwacja, podobnie jak Polska, honoruje Unijny Certyfikat COVID, który ułatwia przedstawianie zaświadczeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1m4iec

Podziel się opinią

Share
d1m4iec
d1m4iec
Więcej tematów