Trwa ładowanie...
d412wt5

Koronawirus. Burza o szczepienia przeciwko COVID-19. Ujawniło się nowe roszczenie Polaków

Jeśli powstanie skuteczna i bezpieczna szczepionka przeciwko koronawirusowi, to czy Polacy chcieliby z niej skorzystać? Na takie pytanie sondażu dla dziennika "Rzeczpospolita" odpowiedzieli zarówno przeciwnicy, jak i zwolennicy szczepienia. Pytanie ujawniło jednak nowe roszczenie Polaków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koronawirus. Czy Polacy chcą szczepień? Są wyniki nowego sondażu
Koronawirus. Czy Polacy chcą szczepień? Są wyniki nowego sondażu (PAP)
d412wt5

47,4 proc. badanych osób deklaruje, że skorzystałoby ze szczepionki na koronawirusa. Jednocześnie w tej grupie ujawniła się grupa osób, która stawia ważny warunek. 25,2 proc. badanych gotowa jest zaszczepić się, o ile szczepionka będzie bezpłatna.

Niedawno rząd USA dokonał wstępnej wyceny kosztów szczepionki. W kontraktach z koncernami farmaceutycznymi Pfizer i BioNTech na dostawy szczepionki przeciw koronawirusowi ustalono cenę 39 dolarów za sztukę (około 150 zł). Prawdopodobnie będzie punktem odniesienia dla światowej ceny takiej szczepionki.

W sondażu kwestia ceny nie jest dokładnie doprecyzowana. 22,2 proc. uczestników badania chce szczepienia, nawet jeśli trzeba byłoby za nie zapłacić.

d412wt5

Koronawirus. Typowy przeciwnik szczepień to...

- Prawie 30 proc. osób uczestniczących w badaniu nie skorzystałoby ze szczepionki na koronawirusa. Jedna na cztery osoby nie ma zdania na ten temat - powiedział dziennikowi Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research. Ujawnił też profil typowego przeciwnika szczepień na koronawirusa.

- Ze szczepionki nie skorzystaliby najczęściej badani w wieku od 25 do 34 lat (36 proc.) i badani posiadający wykształcenie zasadnicze zawodowe (37 proc.). Zaszczepić się nie zamierza co trzecia osoba o dochodach w granicach 3001 zł – 5000 zł i ponad 30 proc. mieszkańców wsi - dodał Wesołowski.

d412wt5

Istnienie tak licznej grupy przeciwników szczepień na koronawirusa w Polsce nie jest czymś nadzwyczajnym. Podobny odsetek sceptyków ujawnił się w krajach znacznie bardziej dotkniętych przez epidemię. Według doniesień magazynu "Science" również 26 proc. Francuzów deklaruje, że też się nie zaszczepi. W USA 30 proc. osób odpowiada w podobny sposób.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d412wt5

Podziel się opinią

Share

d412wt5

d412wt5
Więcej tematów