Trwa ładowanie...

Szczepionka na koronawirusa. Obiecujące wyniki testów

Rosną nadzieje na wynalezienie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19. Firma Moderna z USA poinformowała o sukcesie pierwszych testów preparatu.

Szczepionka na koronawirusa. Obiecujące wyniki testówŹródło: Getty Images
d3or3dm
d3or3dm

45 osób w wieku 18 do 55 lat wzięło udział w pierwszej fazie badań klinicznych nad szczepionką przeciwko chorobie COVID-19. Pracuje nad nią amerykańska firma Moderna. U wszystkich uczestników testu pojawiły się przeciwciała i to bez żadnych skutków ubocznych - podał Narodowy Instytut Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

W organizmach zdrowych osób, które w ciągu dwóch miesięcy otrzymały dwie dawki szczepionki, pojawiło się więcej neutralizujących koronawirus antyciał niż u osób zarażonych koronawirusem - podano. Pierwsze wyniki badań opublikowano w czasopiśmie fachowym "New England Journal of Medicine". Przedstawiciele producenta szczepionki mówią o "silnej odpowiedzi immunologicznej", która otwiera drogę do badań na większej liczbie osób.

Szczepionka o nazwie mRNA-1273 ma być od końca lipca testowana na grupie 30 tys. osób.

Zobacz wideo: Rosjanie "wkręcili" Andrzeja Dudę? Radosław Fogiel komentuje

To już trzeci etap badań. Na drugim etapie szczepionkę podano 120 osobom; celem było ustalenie, na ile szczepionka bezpieczna jest dla starszych osób. Wyniki tego etapu nie zostały jednak jeszcze opublikowane. Nie wiadomo także, jak długo antyciała pozostają w organizmach osób zaszczepionych i tym samym jak długo chronią one przed zakażeniem. Dlatego osoby biorące udział w testach będą przez rok poddawane badaniom krwi, napisano w raporcie.

d3or3dm

Koronawirus w Polsce i na świecie. Nowoczesny typ szczepionki

Obecnie badania nad wynalezieniem skutecznej szczepionki na koronawirusa prowadzone są na całym świecie. Naukowcy sięgają po różne rodzaje szczepionek. W przypadku firmy Moderna chodzi o tzw. szczepionkę RNA.

To nowoczesny typ szczepionki dający nabytą odporność, wykorzystujący sekwencję kwasu rybonukleidowego (RNA) do kodowania białka patogenu. Jak dotąd nie ma na świecie żadnej zatwierdzonej do zastosowania u ludzi szczepionki opartej na tej technologii.

Także niemiecka firma Biontech i amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer pracują nad szczepionkami przeciwko COVID-19. Na początku lipca podano, że w pierwszej fazie studiów klinicznych z powodzeniem wypróbowano szczepionkę o oznaczeniu BNT-162b1. Także i w tym przypadku testy mają być kontynuowane na większej grupie osób.

Informacje o postępach w pracach nad szczepionką wpłynęły na wzrost kursów na giełdach papierów wartościowych.

d3or3dm

Koronawirus w Polsce. Nowe dane ministerstwa

W środę Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze dane dotyczące zakażeń koronawirusem. Jak czytamy w komunikacie, od ostatniego raportu stwierdzono 264 nowe przypadki SARS-CoV-2. Zmarło też 6 osób.

(DPA/du)

d3or3dm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3or3dm
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj