Trwa ładowanie...

Koronawirus. Angela Merkel wycofuje się z lockdownu na Wielkanoc

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała o wycofaniu się z twardego lockdownu podczas świąt wielkanocnych. Przyznała się do błędu.

Share
Koronawirus w Niemczech. Angela Merkel przeprasza Niemców i wycofuje się z twardego lockdownu Koronawirus w Niemczech. Angela Merkel przeprasza Niemców i wycofuje się z twardego lockdownu Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/HENNING SCHACHT / POOL
d3oef7q

Po ostrej krytyce ostatnich postanowień dotyczących twardego lockdownu w czasie świąt wielkanocnych kanclerz Angela Merkel poinformowała o wstrzymaniu tego postanowienia. Wyjaśniła, że było zbyt wiele kwestii, których nie da się rozwiązać w tak krótkim czasie. Jak powiedziała Merkel, cały ten proces wprowadzenia twardego lockdownu w czasie Wielkanocy spowodował dodatkową niepewność. - Głęboko tego żałuję i proszę wszystkich obywateli o wybaczenie - powiedziała.

Zaznaczyła, że zamiar ten był "pomyślany w jak najlepszych intencjach". Konieczne bowiem jest spowolnienie trzeciej fali pandemii. Wyjaśniła jednak, że wysiłek i korzyści płynące z takiej regulacji byłyby nieproporcjonalne.

Koronawirus w Niemczech. Angela Merkel przyznaje się do błędu

- Ten błąd jest wyłącznie moim błędem. Na końcu to ja ponoszę odpowiedzialność - mówiła podczas spontanicznie zwołanej konferencji prasowej. Wcześniej Merkel poinformowała o swojej decyzji premierów niemieckich krajów związkowych.

Twardy lockdown w Polsce? Adam Niedzielski: analizujemy wszystkie scenariusze

Wśród spraw, których nie sposób uregulować w krótkim czasie, wymieniła m.in. wypłatę wynagrodzeń w sklepach i zakładach pracy za dni, które miałyby być dniami wolnymi.

d3oef7q

Lockdown wycofany. "Dni odpoczynku"

W poniedziałek Angela Merkel i premierzy krajów związkowych ustalili, że od 1 do 5 kwietnia włącznie, czyli od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego, życie publiczne, gospodarcze i prywatne ma być w dużej mierze "zamrożone", aby przerwać trzecią falę pandemii. Okres ten określono jako "dni odpoczynku". Kościoły i wspólnoty religijne miały oferować wiernym wyłącznie nabożeństwa online.

Nowe regulacje spotkały się z ostrą krytyką nie tylko Kościołów i wspólnot religijnych. Oburzony był m.in. minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer, którego resort jest odpowiedzialny za sprawy religii.

Niemcy w walce z pandemią COVID-19

Podczas konferencji prasowej kanclerz zaznaczyła, że mimo wszystko podjęte w poniedziałek decyzje oferują pewne ramy do walki z pandemią. Chodzi o konsekwentne stosowanie uzgodnionego już na początku marca "hamulca bezpieczeństwa".

Od wskaźnika incydencji przekraczającego 100 przypadków na 100 tys. mieszkańców przez siedem dni powiaty mają wprowadzić dalsze ograniczenia. Jako możliwości wymienia się godzinę policyjną, surowsze ograniczenie kontaktów społecznych lub obowiązek codziennego przeprowadzania szybkich testów tam, gdzie trudno jest zachować dystans lub konsekwentnie nosić maseczki.

d3oef7q

Kolejna konferencja Merkel i premierów landów planowana jest na 12 kwietnia. Wtedy zapadnie decyzja o dalszych działaniach w walce z koronawirusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3oef7q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3oef7q
d3oef7q
Więcej tematów