PolskaKornatowski szefem biura ds. przestępczości zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej

Kornatowski szefem biura ds. przestępczości zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej

Prokurator Konrad Kornatowski otrzymał od ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nominację na stanowisko szefa biura ds. przestępczości zorganizowanej w Prokuraturze Krajowej.

Kornatowski, dotychczasowy wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, zastąpił Bogdana Święczkowskiego, który zostanie szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - po tym, jak szef ABW Witold Marczuk zrezygnował z tej funkcji. Marczuk będzie pełnomocnikiem ds. utworzenia Służby Wywiadu Wojskowego.

Jak powiedział Ziobro na konferencji prasowej w Warszawie, Święczkowski dał się poznać jako "znakomity prokurator", który prowadził w katowickiej prokuraturze okręgowej "ciężkie śledztwa związane z mafią paliwową" i z przestępczością zorganizowaną.

Ziobro odniósł się także do informacji na temat zaginionych Polaków we Włoszech. W dniu wczorajszym odbyłem długie spotkanie w prokuraturze apelacyjnej w Krakowie. Rozmawiałem z nadzorującymi sprawę prokuratorami - podkreślił. Dodał, że współpraca z włoskimi prokuratorami nadzorującymi tę sprawę "układa się dobrze" i że "niebawem" dojdzie do kolejnego spotkania z nimi.

Prawdopodobnie dojdzie też do spotkania Ziobry z ministrem sprawiedliwości Włoch. Bezpośrednim powodem mojego wyjazdu do Włoch, jeśli dojdzie do skutku, będzie rozmowa na temat "obozów pracy" - powiedział Ziobro. Dodał, że może dojść także do podpisania umowy, która umożliwiłaby powołanie polsko-włoskiego zespołu prokuratorów w tej sprawie.

Na konferencji ujawniono również wizerunki szefa firmy Inter- Commerce Rudolfa Skowrońskiego i b. dyrektora w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych Władysława Bartoszewicza, ściganych od kilku dni listami gończymi.

Sprawa Skowrońskiego ma związek z prowadzonym przez prokuraturę postępowaniem dotyczącym skorumpowanych urzędników m.in z Ministerstwa Finansów. Od maja zatrzymano siedmiu urzędników resortu finansów. Mieli oni w latach 1994-2004 za łapówki załatwiać zwolnienia podatkowe dla firm. Prasa w tym kontekście wymieniała Skowrońskiego.

Na początku września rozesłano także list gończy za Władysławem Bartoszewiczem, b. dyrektorem w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Jego poszukiwania są następstwem informacji, jakie śledczy uzyskali w czasie przesłuchania lobbysty Marka D. Prokuratura postawiła Bartoszewiczowi zarzut przyjęcia miliona dolarów łapówki przy prywatyzacji Cementowni Ożarów w latach 1995- 97. Ze względu na dobro śledztwa prokuratura nie ujawnia szczegółów tej sprawy.

Markowi D. w ubiegłym roku łódzka prokuratura przedstawiła zarzuty m.in. wręczenia korzyści majątkowej i osobistej b. posłowi Andrzejowi Pęczakowi. Poseł SLD miał przyjąć od niego ponad 820 tys. zł łapówki, korzystał też z luksusowego mercedesa lobbysty.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)