Koreańczycy zaprezentowali KF‑21. Odpowiedź na groźby Kim Dzong Una
W reakcji na rosnące zagrożenia nuklearne ze strony Korei Północnej, Korea Południowa zdecydowała się opracować własne naddźwiękowe myśliwce jako skuteczną strategię obronną. W bazie lotniczej w Seulu kraj ten publicznie przedstawił swój pierwszy samolot KF-21.
17.10.2023 | aktual.: 18.10.2023 12:58
KF-21, zwany także Boramae, ma potencjał do wzmocnienia zdolności odstraszania potencjalnych przeciwników Koreańczyków z Południa, takich jak Korea Północna.
Samolot ten, zaprezentowany na Międzynarodowej Wystawie Aerospace & Defence Exhibition (ADEX) w Seulu w 2023 roku, został opracowany przez firmę Korea Aerospace Industries. Jego masowa produkcja rozpocząć ma się od 2026 roku. Ten projekt ma na celu wzmocnienie obronności Korei Południowej w obliczu narastających zagrożeń ze strony sąsiadów, w tym Korei Północnej i Chin.
Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk Yeol, określił przemysł obronny jako "narodowy przemysł strategiczny", kluczowy dla bezpieczeństwa i gospodarki. Ponadto Korea Południowa dąży do ustanowienia współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi i innymi narodami o podobnych poglądach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koreańskie F-35
KF-21 ma służyć zarówno celom wojskowym Korei Południowej, jak i międzynarodowemu rynkowi. Kraj ten jest już kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych w dziedzinie bezpieczeństwa.
Warto także wspomnieć, że Indonezja zgodziła się sfinansować 20 procent kosztów projektu KF-21 w wysokości 6,7 miliarda dolarów. Oba te kraje rozpoczęły współpracę przy produkcji nowej generacji odrzutowca w 2014 roku.
Przedstawienie przez Koreę Południową samolotu KF-21, który ma cechy porównywalne z F-35, może przyczynić się do wzmocnienia gotowości wojskowej Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników w Azji, a to wszystko przy niższych kosztach. Południe nadal modernizuje swój potencjał militarny, mogąc pochwalić się skutecznym startem pierwszego pocisku balistycznego z łodzi podwodnej oraz wysłaniem swojej pierwszej rakiety w ramach programu kosmicznego.