Trwa ładowanie...
11-05-2014 11:06

Korea Południowa ostrzega świat: komunistyczna Północ gotowa do czwartego testu atomowego

Minister obrony Korei Południowej poinformował, że komunistyczna Północ wykonała wszelkie niezbędne kroki i jest gotowa na przeprowadzenie czwartek próby nuklearnej. Według polityka, reżim Kim Dzong Una czeka teraz jedynie na odpowiedni moment.

Korea Południowa ostrzega świat: komunistyczna Północ gotowa do czwartego testu atomowegoŹródło: AP, fot: © 2012 GeoEye
d2ordct
d2ordct

Szef resortu Kim Kwan-jin spotkał się z dziennikarzami w Seulu w związku z informacjami o wzmożonej aktywności na poligonie w północnokoreańskiej bazie Punggye-ri. Najnowsze zdjęcia satelitarne świadczą, że reżimowe wojsko może przygotowywać teren obiektu na potrzeby czwartej próby nuklearnej w historii kraju.

- Korea Północna może przeprowadzić atomowy test - mówił minister, cytowany przez agencję Yonhap. Zdaniem szefa resortu obrony, Pjongjang może zwlekać z wykonaniem próby, by uzyskać jak największe korzyści polityczne. - Nie możemy wykluczyć możliwości, że Północ może celowo opóźniać nuklearny test lub jednocześnie stosować zwodniczą taktykę - mówił.

Kim podkreślił, że Korea Południowa i Stany Zjednoczone zachowują wysoką czujność względem ewentualnego testu. Polityk zaznaczył również, że rząd w Seulu korzysta ze wszelkich dyplomatycznych środków, by odwieść komunistyczny reżim od przeprowadzenia próby nuklearnej.

Groźba nowych sankcji

We wtorek o konsekwencjach atomowego testu mówił Yun Byung-se, minister spraw zagranicznych Korei Południowej. Szef MSZ w obecności dyplomatów i przedstawicieli ONZ zapewnił, że w przypadku przeprowadzenia próby, Północ zapłaci "najwyższą cenę" w postaci nowych sankcji. - Korea Południowa, wraz z partnerami z Rady Bezpieczeństwa ONZ sprawi, że koszt posiadania arsenału atomowego stanie się bardzo, bardzo wysoki i bardzo, bardzo ciężki, tak, by odbiło się to na reżimie i zagroziło jego istnieniu - groził polityk.

d2ordct

Yun zaapelował, by Rada Bezpieczeństwa ONZ skrupulatnie egzekwowała wszelkie sankcje, które społeczność międzynarodowa nałożyła do tej pory na Pjongjang.

Atomowe ambicje

Poprzednie północnokoreańskie próby nuklearne miały miejsce w 2006, 2009 i 2013 roku. W przypadku dwóch pierwszych reżim użył plutonu. O ostatniej podziemnej próbie z lutego 2013 roku wiadomo najmniej. Ekspertom nie udało się ustalić czy tym razem reżim wykorzystał pluton, czy zastosował wzbogacony uran. Według analityków, Pjongjang poczynił postępy w konstruowaniu małych głowic atomowych o pokaźnej mocy, jednak wciąż nie ma skutecznych pocisków dalekiego zasięgu, które pozwalałaby na skuteczne przenoszenie ładunków.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)

Źródła: yonhapnews.co.kr, WP.PL

d2ordct
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ordct
Więcej tematów