ŚwiatKorea Północna testuje rakietę balistyczną

Korea Północna testuje rakietę balistyczną

Przedstawiciel wywiadu Korei Południowej
potwierdził we wtorek, że Korea Płn przygotowuje test rakiety
balistycznej dalekiego zasięgu - poinformowała agencja AP.

O takich przygotowaniach informowały wcześniej japońskie i południowo-koreańskie media powołując się na służby wywiadowcze Seulu.

- Są znaki, że Korea Płn przygotowuje się do wystrzelenia rakiety - powiedział cytowany przez AP urzędnik, który pragnął zachować anonimowość.

Wywiad Korei Płd zwrócił uwagę na pociąg wiozący długi, cylindryczny obiekt, przypominający międzykontynentalną rakietę Taepodong-2, zdolną uderzyć w zachodnie wybrzeże USA.

Pociąg zmierzał w kierunku miejscowości Tongchang-ni na zachodzie kraju, gdzie mieści się nowa wyrzutnia rakiet - poinformowała południowo-koreańska agencja Yonhap.

Według agencji AFP, wstępną próbę napędu rakiety Taepodong-2 Korea Północna przeprowadziła w nowym ośrodku już we wrześniu ubiegłego roku, gdy instalacja ta była gotowa w 80 proc.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Robert Wood, zapytany o domniemany zamiar przeprowadzenia przez Phenian testów Taepodong- 2 powiedział, że wystrzelenie rakiet przez Koreę Płn. byłoby "prowokacją", a działania Phenianu "niepokoją cały region".

Stosunki między obiema Koreami są napięte od blisko roku, gdy władzę w Seulu objął konserwatywny prezydent Li Miung Bak, który przyjął twardszą postawę wobec północnego sąsiada. Ale napięcie na półwyspie Koreańskim wzrosło szczególnie w piątek, kiedy Północ ogłosiła, że zerwie traktatu o nieagresji i inne porozumienia pokojowe z Południem.

Dane wywiadu wskazują na to, że Korea Płn mogłaby być gotowa do wystrzelenia rakiety w ciągu miesiąca lub dwu - poinformowała agencja Yonhap. Ministerstwo obrony w Seulu odmówiło komentarza.

Prezydent USA Barack Obama zapowiedział, że szefowa amerykańskiej dyplomacji, Hillary Clinton złoży wizytę w Seulu w połowie lutego.

Południowo-koreańscy eksperci twierdzą, że przygotowania do odpalenia rakiety dalekiego zasięgu przez Północ są próbą przyciągnięcia uwagi Waszyngtonu, w momencie gdy nowa administracja Białego Domu koncentruje się na kryzysie gospodarczym i konflikcie w Strefie Gazy.

Jeżeli próby ustanowienia relacji z gabinetem Obamy i negocjacje z USA pójdą źle, Phenian może wystrzelić rakietę - ostrzegają analitycy z Uniwersytetu w Seulu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)