Korea Północna szykuje się do trzeciej próby atomowej?
Korea Północna może przygotowywać się nie tylko do wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu, ale także do testów jądrowych - uważa południowokoreański wywiad.
10.04.2012 | aktual.: 10.04.2012 12:12
Z najnowszych zdjęć satelitarnych wynika, że na terytorium komunistycznej Korei powstał tunel, który może posłużyć do testów broni nuklearnej. Instalację odkryto w miejscu, gdzie Korea Północna już wcześniej dokonywała testów nuklearnych w 2006 i 2009 roku.
Informacja o przygotowaniach do prób jądrowych przedostała się do mediów zaledwie na kilka dni przed planowanym wyniesieniem na orbitę okołoziemską północnokoreańskiego satelity. Sprzeciwia się temu jednak społeczność międzynarodowa. Stany Zjednoczone uważają, że wystrzelenie satelity stanowi dla reżimu w Phenianie jedynie pretekst do kolejnych testów rakiet dalekiego zasięgu.
Zestrzelą rakietę, jeśli...
Przedstawiciele Sztabu Generalnego rosyjskich sił zbrojnych zapewnili, że zniszczą północnokoreańską rakietę, jeśli zboczy ona z kursu i stworzy zagrożenie dla terytorium Rosji. Poinformowali jednocześnie, że nie są planowane żadne nadzwyczajne środki bezpieczeństwa ani podniesienie gotowości bojowej w związku z zapowiadanym wystrzeleniem rakiety przez Phenian.
Czytaj więcej: Rakieta Korei Płn. w pełni gotowa jeszcze dziś.
Także władze Korei Południowej i Japonii zapowiedziały zestrzelenie rakiety, jeśli naruszy ona przestrzeń powietrzną tych państw. Dwie duże linie lotnicze: Japan Airlines i All Nippon Airways poinformowały, że dla bezpieczeństwa swoich pasażerów zmienią trasy przelotu ich samolotów w dniach, w których Korea Północna planuje wystrzelenie rakiety z satelitą. Zmienią się m.in. trasy przelotu do Dżakarty, Manili i Singapuru.
Dziennikarze w Korei Płn.
W Korei Północnej przebywa tymczasem grupa zachodnich dziennikarzy, którym pozwolono nawet na wizytę w centrum wystrzeliwania rakiet. Tego typu podróże zagranicznych korespondentów do Korei Północnej są niezwykle rzadkie. Według różnych źródeł wizy wjazdowe do komunistycznej Północy wydano około 80 dziennikarzom z całego świata.
Test rakiety?
Korea Północna w połowie marca poinformowała o zamiarze wystrzelenia w kwietniu rakiety nośnej Unha-3 wraz z satelitą komunikacyjnym. Dokładna data tej operacji nie została podana. Informuje się tylko, że start rakiety będzie miał miejsce w dniach od 12 do 16 kwietnia.
Rakieta jest już na stanowisku w kosmicznej bazie na północnym-zachodzie kraju. Phenian utrzymuje, że start rakiety ma pokojowy charakter.
W kwietniu 2009 roku Pjongjang wystrzelił rakietę Unha- 2, która - według władz północnokoreańskich - miała wynieść na orbitę satelitę. Władze poinformowały o pomyślnym zakończeniu operacji, jednak służby innych państw nie potwierdziły faktu umieszczenia satelity na orbicie. Był to, zdaniem specjalistów, dowód na test rakiety balistycznej.
Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła wówczas działania Phenianu, a Korea Północna w odwecie zerwała sześciostronne rozmowy w sprawie swojego programu atomowego. Dopiero w lipcu 2011 roku zgodziła się na powrót do stołu negocjacji.