Trwa ładowanie...
Korea Północna

Korea Północna omija sankcje. Dalej pracuje nad programem nuklearnym

Korea Północna nie przestała pracować nad programami nuklearnym i rakietowym. To wniosek z poufnego raportu dla Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Share
Korea Północna omija sankcje. Dalej pracuje nad programem nuklearnym
Źródło: PAP/EPA
d3hwzap

Do raportu, który dotyczy okresu od października 2017 r. do marca 2018 r., dotarł Reuters. Wynika z niego, że mimo sankcji ONZ współpraca pomiędzy Koreą Płn. a Syrią cały czas trwała. W tym czasie, Pjongjang próbowały sprzedać elementy uzbrojenia i rakiety własnej produkcji niektórym państwom na Bliskim Wschodzie i Afryce. Na liście znaleźli się też kontrolujący część Jemenu rebelianci z ruchu Huti.

Rada Bezpieczeństwa ONZ systematycznie nakłada sankcje na Koreę Płn., które mają powstrzymać jej programy nuklearny i rakietowy. Sankcje obejmują m.in. eksport węgla, żelaza, ołowiu, tekstyliów, owoców morza oraz import ropy naftowej.

d3hwzap

Jednak Korei Płn. udaje obejść się część sankcji. W tym czasie Korea Płn. handlowała tekstyliami zarabiając na tym ponad 100 mln dol. Agencja podaje, że produkty trafiały Chin, Indii, Ghany, Sri Lanki, Tajlandii, Turcji oraz Urugwaju.

Korei Płn. udawało się też kupować ropę naftową i jej produkty pochodne. Eksperci przygotowujący raport dla Rady Bezpieczeństwa ONZ zauważają, że Koreańczycy z Północy wykorzystują do tego małe statki, które nie przypominają tankowców, a do przeładunku ropy dochodzi na pełnym morzu.

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d3hwzap

Podziel się opinią

Share
d3hwzap
d3hwzap
Więcej tematów