Qaqwqwrqw

Korea Północna oburzona posunięciem USA. "Bandyckie działanie"

Stany Zjednoczone skonfiskowały statek handlowy Korei Północnej, który naruszał sankcje nałożone na reżim. "Powinni poważnie przemyśleć, jakie konsekwencje przyniesie ich bandyckie działanie i niezwłocznie zwrócić nasz statek" - grzmi północnokoreańskie MSZ.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kim Dzong-Un.
Kim Dzong-Un. (PAP, Fot: EPA/KCNA)
Qaqwqwrqw

Statek handlowy Korei Północnej "Wise Honest" łamał sankcje nałożone na Pjongjang. Po fiasku szczytu w Hanoi Donald Trump już nie chwali Kim Dzong Una. Zamiast tego skonfiskował północnokoreański statek. To pierwsze takie posunięcie Amerykanów w historii konfliktu z Koreą Północną.

"Przejęcie jednego z północnokoreańskich statków transportowych przez USA było nielegalne i sprzeczne z intencjami wspólnego oświadczenia podpisanego przez przywódców obu krajów" - oświadczyło we wtorek ministerstwo spraw zagranicznych Korei Północnej.

W specjalnie wydanym komunikacie podkreślono, że reżim stanowczo odrzuca rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którą USA powołały się, zatrzymując jednostkę.

Qaqwqwrqw

Uznano, że doszło do naruszenia suwerenności Korei Północnej, a władze kraju nie będę tego tolerować.

"USA są w wielkim błędzie, jeśli sądzą, że mogą siłą kontrolować Koreę Północną" - oświadczyło ministerstwo.

Zobacz także: Burza po słowach Wałęsy o UE. Tarczyński ironicznie o byłym prezydencie

Qaqwqwrqw

Oceniono, że Stany dopuściły się "bandyckiego działania" i natychmiast powinny zwrócić statek.

Dlaczego amerykanie zatrzymali koreańską jednostkę? Ich zdaniem nie pływała ona pod banderą państwową i była wykorzystywana do transportu węgla z kraju Kim Dzong Una.

- Nasze biuro odkryło plan Korei Północnej dotyczący eksportu wielu ton wysokogatunkowego węgla do zagranicznych nabywców, ukrywając pochodzenie statku - powiedział amerykański prokurator Geoffrey S Berman. Zaznaczył, że jest to niezgodne z międzynarodowymi sankcjami.

Qaqwqwrqw

Zakazany handel węglem to nie wszystko. Skonfiskowany przez Stany Zjednoczone statek woził w drugą stronę maszyny przemysłowe, których import jest także zakazany dla reżimu północnokoreańskich komunistów.

Źródło: o2.pl, polsatnews.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw