Korea Północna grozi USA wyprzedzającym atakiem jądrowym
Korea Północna zagroziła, że skorzysta z prawa do przeprowadzenia wyprzedzającego ataku jądrowego przeciwko Stanom Zjednoczonym - podała północnokoreańska agencja KCNA, powołując się na MSZ.
Phenian nasila swą retorykę tuż przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad ewentualnym nałożeniem na Korę Płn. nowego, już czwartego, pakietu sankcji za przeprowadzenie w lutym trzeciej próby nuklearnej.
- Od kiedy Stany Zjednoczone chcą wzniecić wojnę nuklearną, będziemy korzystać z prawa do (przeprowadzenia) wyprzedzającego ataku nuklearnego przeciwko siedzibie agresora w celu ochrony naszego nadrzędnego interesu - poinformował rzecznik północnokoreańskiego MSZ.
Władze Korei Północnej oskarżyły Waszyngton o wykorzystanie manewrów wojskowych w Korei Południowej jako pretekstu do nuklearnego i konwencjonalnego ataku na (Koreę Płn.). Phenian zagroził też, że przeprowadzi więcej prób jądrowych w odpowiedzi na sankcje, których domagają się USA.
Zgoda USA i Chin ws. sankcji
Na początku tygodnia dyplomaci ONZ poinformowali, że Stany Zjednoczone i Chiny osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie rezolucji ONZ, mającej nałożyć nowe sankcje na Koreę Płn. za jej trzecią próbę nuklearną. Wyrazili nadzieję, że do końca tygodnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjmie projekt nowej rezolucji w sprawie Korei Płn.
Ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin poinformował, że Rada Bezpieczeństwa ONZ będzie głosować nad projektem rezolucji w sprawie sankcji jeszcze w czwartek. Rosja przewodniczy w marcu posiedzeniom RB ONZ.
Korea Płn., która regularnie grozi wojną Korei Płd. i Stanom Zjednoczonym, w lutym przeprowadziła swoją trzecią próbę nuklearną. Była ona silniejsza od poprzednich, przeprowadzonych w latach 2006 i 2009.
Seul odgraża się sąsiadowi
W środę Korea Płd. przestrzegła swego północnego sąsiada przed wojskowymi prowokacjami, które mogą spotkać się ze zdecydowaną odpowiedzią. Dzień wcześniej Phenian zagroził unieważnieniem porozumienia rozejmowego, które zakończyło wojnę koreańską z lat 1950-1953, jeśli Seul i Waszyngton będą nadal organizować doroczne dwumiesięczne ćwiczenia wojskowe.
Według południowokoreańskiej agencji Yonhap, powołującej się na źródło w rządzie Seulu, w przyszłym tygodniu Korea Północna planuje przeprowadzić ćwiczenia wojskowe na dużą skalę. Według innego południowokoreańskiego źródła Phenian zintensyfikował ćwiczenia z udziałem okrętów podwodnych u wschodnich i zachodnich wybrzeży kraju, jak również zimowe ćwiczenia z użyciem artylerii.
Formalnie oba państwa koreańskie są wciąż w stanie wojny, ponieważ działania wojenne z lat 50. XX wieku zakończyły się jedynie rozejmem, po którym nigdy nie podpisano układu pokojowego.