Korea Północna głoduje, a Kim Dzong Un kupuje luksusowy jacht godny miliarderów
W czasie, gdy większość mieszkańców Korei Północnej przymiera głodem, jej przywódca Kim Dzong Un korzysta z uroków życia na luksusowym jachcie motorowym godnym miliarderów - odkrył serwis NK News. Media zwracają uwagę, że nabycie takiej łodzi narusza sankcje nałożone przez ONZ na północnokoreańskie elity.
21.06.2013 | aktual.: 21.06.2013 17:17
Sprawa wyszła na jaw, gdy dziennikarze zauważyli na oficjalnym zdjęciu z "gospodarskiej wizyty" młodego dyktatora zacumowaną w tle luksusową łódź.
Według NK News jacht, który prawdopodobnie został nabyty w ostatnim czasie, to Princess 95MY, jeden z najbardziej luksusowych modeli produkowanych przez prestiżową brytyjską firmę Princess Yachts. Wersję te potwierdził wysoki przedstawiciel firmy, zastrzegając jednak, że łódź mogła zostać nabyta z drugiej ręki.
Wedle szacunków ONZ dwie trzecie z 24-milionowej ludności Korei Północnej cierpi na chroniczny niedobór żywności. Tak więc w czasie, gdy większość narodu głoduje, "Drogi Szanowny Przywódca", jak oficjalnie nazywany jest Kim Dzong Un, wydaje fortunę na luksusową "zabawkę". Cena takiego jachtu to ok. siedem milionów dolarów.
Zdjęcie, na którym widać jednostkę, zostało zrobione w nadmorskim mieście Wonsan, gdzie znajduje się kurort przeznaczony dla północnokoreańskich elit. Kim Dzong Un przebywał tam w czasie 10-dniowej podróży po wschodnim wybrzeżu, która była najdłuższą wyprawą poza Pjongjang od czasu objęcia przez niego władzy.
Sankcje na towary luksusowe
Agencja Reutera zwraca uwagę, że Korea Północna jest obłożona sankcjami zakazującymi sprowadzania towarów luksusowych. Restrykcje wprowadzono w odpowiedzi na północnokoreańskie testy rakietowe i nuklearne, a ich celem było uprzykrzenie życia komunistycznym dygnitarzom.
Ostatni pakiet sankcji nałożono w marcu bieżącego roku, po trzeciej próbie nuklearnej Pjongjangu. W rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wymieniono rodzaje towarów luksusowych, takich jak jachty, samochody sportowe czy biżuteria, jakich północnokoreańskie elity nie mogą sprowadzać. Zamykało to lukę, która pozwalała wcześniej decydować poszczególnym krajom, co jest a co nie jest dobrem luksusowym. Eksport tych towarów do Korei Północnej. był formalnie zakazany od 2006 roku.
Kim Dzong Un niejako zrealizował marzenie swojego ojca, Kim Dzong Ila. W 2009 roku kupił on we włoskiej firmie Azimut, za pośrednictwem obywatela Austrii, dwa luksusowe jachty. Nigdy jednak do niego nie dotarły, ponieważ zostały na podstawie sankcji zatrzymane przez włoskie władze i zlicytowane.