Trwa ładowanie...

Korea Północna: do egzekucji 5 osób użyto broni przeciwlotniczej

W Korei Północnej dokonano egzekucji pięciu wysokich rangą funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa z powodu fałszowania raportów. Według wywiadu Korei Południowej do wykonania wyroku użyto broni przeciwlotniczej.

Share
Korea Północna: do egzekucji 5 osób użyto broni przeciwlotniczej
Źródło: AFP, Fot: KNS / KCNA
d22klpu

O sprawie poinformowała koreańskich deputowanych Krajowa Służba Wywiadowcza (NSI) Korei Południowej. Nie podano jednak, czego dotyczyły domniemane fałszywe raporty złożone przez urzędników, ani w jaki sposób południowokoreańskie służby wywiadowcze dotarły do tych informacji.

Według służb Korei Południowej, zabici zostali funkcjonariusze z ministerstwa bezpieczeństwa państwowego. Z tym ministerstwem wiąże się też sprawa byłego szefa resortu generałem Kim Won Hong. Na początku lutego został zwolniony przez Kim Dzong Una, mimo że dotychczas szef służb specjalnych był uważany za bliskiego doradcę przywódcy Korei Północnej.

d22klpu

Były szef resortu jest oskarżany o nadużycie władzy oraz wydanie rozkazu stracenia kilku swoich podwładnych. Według NIS dymisja ministra również była związana z fałszywymi raportami, w związku z którymi stracono funkcjonariuszy resortu bezpieczeństwa państwowego.

Szacuje się, że w komunistycznej Korei Północnej od 2011 roku dokonano egzekucji wielu przedstawicieli sił zbrojnych, rządzącej Partii Pracy Korei oraz rządu.

d22klpu

Podziel się opinią

Share
d22klpu
d22klpu
Więcej tematów