Trwa ładowanie...
d33uux1

Korea Płn. zgadza się otworzyć śledztwo ws. uprowadzonych Japończyków

Korea Płn. zgodziła się otworzyć ponownie śledztwo ws. Japończyków uprowadzonych w latach 70. i 80. - powiedział premier Japonii Shinzo Abe. Tokio złagodzi część sankcji przeciwko Pjongjangowi - poinformował z kolei sekretarz gabinetu Yoshihide Suga.
Share
Obecny północnokoreański przywódca, Kim Dzong Un
Obecny północnokoreański przywódca, Kim Dzong UnŹródło: PAP/EPA, Fot: KCNA
d33uux1

- Nasze zadanie nie zakończy się, dopóki wszyscy rodzice nie będą mogli wziąć w ramiona swoje dzieci - powiedział Abe dziennikarzom.

W 2002 roku Korea Płn. przyznała się do porywania w latach 70. i 80. obywateli japońskich, którzy mieli uczyć szpiegów Pjongjangu języka oraz kultury swojego kraju. Pięciu uprowadzonych wróciło wówczas z rodzinami do Japonii.

Korea Płn. twierdzi, że pozostałych ośmiu już nie żyje, ale Japonia chce otrzymać pełniejsze informacje o ich losach oraz o jeszcze kilkudziesięciu innych porwanych zdaniem Tokio osobach.

d33uux1

Abe od dawna starał się w ramach swoich wyborczych obietnic rozwiązać kwestię porwanych. Według premiera obecne porozumienie jest pierwszym krokiem w kierunku rozwiązania tej sprawy, która od dawna była kością niezgody między obu krajami.

W tym tygodniu przedstawiciele Japonii i Korei Płn. rozmawiali w Sztokholmie o uprowadzonych oraz o programie nuklearnym i rakietowym Pjongjangu.

Jak podała północnokoreańska agencja KCNA, szef japońskiego gabinetu Suga powiedział, że zniesienie sankcji będzie zależało od postępu w śledztwie.

d33uux1

Podziel się opinią

Share
d33uux1
d33uux1
Więcej tematów