Trwa ładowanie...
d19u1l8
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Korea Płn. zawiesza współpracę gospodarczą z Koreą Płd.

• Władze Korei Płn. ogłosiły, że wycofują się nieodwołanie z wszelkich umów podpisanych z Seulem
• Aktywa południowokoreańskich firm i agencji rządowych, które znajdują się w Korei Płn., zostaną zlikwidowane
• Zawieszenie współpracy ma związek z decyzją władz Korei Płd. o wycofaniu się z udziału w rozwoju parku przemysłowego Kaesong
• Obie Koree współpracowały też wcześniej w specjalnej strefie turystycznej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Korea Płn. zawiesza współpracę gospodarczą z Koreą Płd.
(AFP)
d19u1l8

Coraz bardziej napięta sytuacja na Półwyspie Koreańskim. Korea Północna po raz kolejny wystrzeliła pociski balistyczne krótkiego zasięgu. Pjongjang anulował też wszystkie dotychczasowe porozumienia dotyczące współpracy z Południem.

Poinformował o tym w specjalnym komunikacie komitet KRLD ds. pokojowego zjednoczenia obu Korei.

"Ponieważ wrogie nam siły południowokoreańskie jednostronnie wycofały się z projektu Kaesong oraz ze współpracy w sferze turystyki, nie pozostaje nam nic innego niż zlikwidować wszelkie aktywa Korei Płd., jakie u nas pozostały" - głosi komunikat.

d19u1l8

Korea Północna wystrzeliła w środę dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swej bazy w pobliżu miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu. Pociski przeleciały po parabolicznej krzywej balistycznej odległość ok. 500 km i wpadły do morza.

Zawieszenie współpracy Pjongjangu z Seulem ma związek z wcześniejszą decyzją władz Korei Południowej o wycofaniu się z udziału w rozwoju parku przemysłowego Kaesong - podkreśla agencja AFP. Decyzja w tej sprawie zapadła na początku lutego.

Strefa ekonomiczna Kaesong powstała w 2002 roku i przez wiele lat była jedynym wspólnym projektem, który nie został zablokowany, mimo znacznego pogorszenia się stosunków wzajemnych w ciągu ostatnich 6 lat.

Obie Koree współpracowały też wcześniej w specjalnej strefie turystycznej działającej w należących do Korei Płn. Górach Diamentowych. W regionie tym znajduje się wiele atrakcji turystycznych - prastare dębowe lasy, wodospady oraz klasztory buddyjskie.

Dla cierpiącej na chroniczny brak dewiz KRLD wizyty turystyczne z Korei Południowej stanowiły poważne źródło dochodów. Po zastrzeleniu w Górach Diamentowych turystki z południa przez żołnierza KRLD w 2008 roku Seul zerwał jednak wcześniejsze umowy turystyczne z Phenianem.

d19u1l8

Podziel się opinią

Share

d19u1l8

d19u1l8
Więcej tematów