Trwa ładowanie...
d47k0ae

Korea Płn. zapowiada swoje zwycięstwo


Korea Północna zapewniła w poniedziałek, że w jakiejkolwiek konfrontacji nuklearnej z USA odniesie ona zwycięstwo dzięki politycznemu systemowi w Phenianie, gdzie armia ma zawsze pierwszeństwo. Te buńczuczne deklaracje północnokoreańskiego reżimu przekazało państwowe radio.

d47k0ae
d47k0ae
Koreańscy żołnierze (AFP)
Źródło: Koreańscy żołnierze (AFP)

"Nasze zwycięstwo jest pewne, a przyszłość jeszcze bardziej świetlana" - głosiło oświadczenie radia monitorowanego przez południowokoreańską agencję prasową Yonhap.

Licząca milion żołnierzy armia KRLD jest piątą po względem wielkości na świecie. W mundurze wojskowym chodzi co 20. mieszkaniec Korei Północnej, a na armię przeznacza się w tym zubożałym kraju jedną czwartą wydatków budżetowych rocznie.

Kryzys wokół programu atomowego Phenianu ciągnie się od października ubiegłego roku, kiedy Waszyngton poinformował, że północnokoreańskie władze przyznały się do realizacji programu, zamierzającego do pozyskania wzbogaconego uranu wbrew międzynarodowym zobowiązaniom.

Korea Północna usunęła inspektorów MAEA oraz wycofała się z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Phenian zadeklarował powrót do prac nad reaktorem, z którego może wyprodukować pluton niezbędny do budowy bomby atomowej. (mag)

d47k0ae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47k0ae
Więcej tematów