Korea Płn.: Seul chce wojny
Udział Korei Południowej w zainicjowanej
przez USA w 2003 roku Inicjatywie przeciwko Proliferacji Broni
Masowego Rażenia (PSI) to "deklaracja wojny" - zakomunikowano w Phenianie.
27.05.2009 | aktual.: 27.05.2009 11:45
Jak podają seulskie źródła, powołując się na oświadczenie, nadane przez północnokoreańską agencję KCNA, Korea Północna zagroziła Korei Południowej "odpowiedzią militarną" w razie jakiejkolwiek próby zatrzymania czy inspekcji jej jednostek w ramach Inicjatywy PSI (ang. Proliferation Security Initiative).
Phenian oświadczył także, iż w związku z przystąpieniem Seulu do PSI, KRLD "nie czuje się związana" porozumieniem rozejmowym, kończącym wojnę koreańską w 1953 roku.
W oświadczeniu, zaprezentowanym przez KCNA, oskarżono też Stany Zjednoczone - sygnatariusza porozumienia rozejmowego - o prowadzenie wrogiej polityki wobec KRLD oraz "wciąganie" Południa do programu, wymierzonego przeciwko Północy.
Phenian zakomunikował też, iż "nie może gwarantować bezpieczeństwa żadnych jednostek morskich u swych zachodnich wybrzeży".
Walka z przemytem broni
Korea Południowa zapowiedziała we wtorek przyłączenie się do PSI.
Celem inicjatywy, której powołanie ogłosił 31 maja 2003 roku w Krakowie były prezydent USA George W. Bush, jest zapobieganie transportu drogą morską, lądową bądź powietrzną broni masowego rażenia oraz środków służących do jej produkcji i przenoszenia.
PSI przewiduje m.in. zatrzymywanie statków podejrzanych o przewożenie takich materiałów. Program nie opiera się na żadnych traktatach, a uczestnictwo w nim jest dobrowolne. W inicjatywę zaangażowało się blisko 100 państw, w tym Polska.
Inicjatywa została podjęta po stwierdzeniu m.in. przez wywiad japoński, iż Korea Północna na pokładach swych statków przemyca do kraju nie tylko pieniądze, narkotyki czy towary luksusowe lecz przede wszystkim sprzęt o podwójnym zastosowaniu - cywilno- wojskowym bądź technologie czysto wojskowe.
Przystąpienie Seulu do PSI stanowi odpowiedź Korei Południowej na poniedziałkową próbę jądrową i próby pocisków rakietowych, dokonane na Północy.
Pokazowe próby Korei Płn.
Także w środę rano Korea Północna ponownie dokonała serii prób rakietowych. Media południowokoreańskie informowały też o wznowieniu odzysku plutonu w głównych północnokoreańskich zakładach jądrowych w Jongbion. Takie działania w ośrodku odnotował amerykański wywiad - pisze seulski dziennik "Dzoson Ilbo".